fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

Tag: Вооружени сили на Украина

Фото: Укринформ

Тешки битки за Купјанск, Русите го користат целиот арсенал во напади со висок интензитет и постојано вовлекуваат резерви, украинските сили ги одбиваат нападите на непријателот

Русија секојдневно го користи целиот свој арсенал на оружје во правецот Купјанск, но украинските бранители имаат што да му спротивстават на непријателот, објави на Телеграм Олех Синиехубов, шеф на регионалната ...

Фото: Укринформ

Украинските сили спроведуваат успешни офанзивни операции северно и јужно од Бахмут, контраофанзивата напредува во најмалку три сектори од фронтот

Украинските сили спроведуваат офанзивни операции северно и јужно од Бахмут и се успешни во два правци, изјави портпаролот на Генералштабот на вооружените сили на Украина, Андриј Ковалиов во етерот на ...

Фото: Твитер

Украинските сили го разнесоа најнапредниот руски систем за воздушна одбрана С-400 (САМ)

Извештајот за судири на Дифенс блог од 10 јули вели дека украинската армија ги разнела 5P85SM2-01 Transporter Erector Launcher (TEL) и мултифункционалниот радар 92N2E „Grave Stoneа“, дел од рускиот ракетен ...

Фото: Укринформ

(ВИДЕО) Генерал Сирскиј: Украинските сили го преземаа Бахмут „под огнена контрола“

Непријателот е заробен во Бахмут, а украинските одбранбени сили го преземаат градот „под огнена контрола“, изјави командантот на украинските копнени сили, генерал-полковник Олександр Сирскиј во објава на Телеграма, спренесува Укринформ. ...

Фото: Генералштаб на вооружените сили на Украина

Украинските сили продолжуваат да напредуваат во секторот Бахмут, спроведоа контраофанзивни операции на најмалку три сектори од фронтот

Украинските сили ги потиснаа руските единици околу Бахмут на помалку од два месеци откако платениците на Вагнер тврдеа дека тоа е (ретка) победа на бојното поле за Кремљ. Украинските сили ...

Фото: Генералштаб на вооружените сили на Украина

Украинските сили напредуваат на југ, ги зацврстуваат позициите кај Бахмут

Украинските војници продолжуваат да спроведуваат офанзивни операции на југ и север од градот Бахмут и се зацврстуваат на постигнатите граници. Повеќе од 15 населби, вклучувајќи ги Васиукивка, Бохданивка, Иванивске, Клишчиивка, ...

Фото: Укринформ

Русите бегаат од стратешкото село Клишчиивка, Украина се поблиску до враќање на Бахмут, руските сили користат хемиско оружје против украинските војници

Според извештаите, Русија е во опасност да изгуби стратешка точка во близина на Бахмут што би можел да им дозволи на украинските сили да извршат напад врз градот. Кијив објави ...

Фото: Генералштаб на Вооружените сили на Украина

Украинските сили продолжуваат да напредуваат на северното и јужното крило на Бахмут, руската војска ги замени „вагнеровците“ во предградијата, додека платениците остануваат во самиот градот

Украинските одбранбени сили продолжуваат да напредуваат на северното и јужното крило на Бахмут, регионот Доњецк, изјави на брифинг полковник Микола Уршалович, заменик-директор на одделот за планирање на Главната дирекција на ...

Фото: Генералштаб на вооружените сили на Украина

Командант Сирски: Украинските бранители постигнаа успех на крилата на Бахмут, борбата продолжува

Украинските бранители постигнаа успех на крилата на Бахмут во регионот Доњецк. Одбранбената операција продолжува, објави командантот на копнените сили на вооружените сили на Украина, генерал полковник Олександр Сирскиј на Телеграм, ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER