fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: Зеленски

Емануел Макрон

Европски лидери се состанаа во Елисејската палата на покана на Макрон, кој повика на поголема поддршка за Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон повика за повеќе оружје и ресурси за Кијив за време на конференцијата во Париз за помош на Украина. На состанокот, што беше организиран за кратко време, ...

Бајден го обвини „недејствувањето на Конгресот“ за украинското повлекување од Авдиивка

Претседателот Џо Бајден, во вчерашниот разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски, директно го поврза повлекувањето на Украина од клучниот град Авдиивка со неможноста на Конгресот да обезбеди дополнителна помош за ...

Макрон и Зеленски утре ќе потпишат билатерален договор за безбедност

Претседателите на Франција и Украина, Емануел Макрон и Володимир Зеленски, утре во Париз ќе потпишат билатерален договор за безбедност, соопшти Елисејската палата. „Договорот е дел од заложбата прифатена на состанокот ...

Зеленски ги посети војниците на јужната линија на украинскиот фронт

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги посети украинските војници на југоисточниот фронт и им додели медали, соопшти денеска неговиот кабинет, пренесува Укринформ. И Зеленски преку социјалните мрежи информираше дека бил во ...

Фото: Кабинет на претседателот на Украина

Украина врати дома 207 заробеници

„207 украински војници и цивили се вратени од руско заробеништво“, напиша украинскиот претседател Володимир Зеленски во објава на Фејсбук, пренесува Укринформ. „Нашите луѓе се вратија. 207 од нив. Ги враќаме ...

Полска итно ги активираше борбените авиони поради руската авијација со долг дострел – Зеленски очекува нов пакет помош на оружје

Полска и нејзините сојузници ги активираа своите авиони поради активност на руската авијација со долг дострел, соопшти оперативната команда на полските вооружени сили. „Ве известуваме дека во тек е интензивната ...

Фото: Скриншот

Зеленски му се заблагодарил на Рама за поддршката и побарал проширување на програмите за обука на украински војници

Албанскиот премиер Еди Рама и украинскиот претседател Володимир Зеленски, попладнево имале телефонски разговор, во кој Зеленски му се заблагодарил за поддршката „во оваа тешка ситуација во која се наоѓа неговата ...

Фото: Кабинет на претседателот на Украина

Зеленски: Покажавме дека Русија може да биде запрена, но ни требаат повеќе системи за противвоздушна одбрана

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска изјави дека неговата земја му покажала на светот дека руската армија може да биде запрена. Тој денеска во Вилнус ја започна посетата на балтичките ...

Page 1 of 12 1 2 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER