fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: Зеленски

Фото: Кабинет на претседателот на Украина

Зеленски во неочекувана посета на Германија

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, неочекувано пристигна во Франкфурт, соопшти полицијата на социјалната мрежа „Икс“, цитирана од Укринформ. Органите на редот информираат дека поради посетата на Зеленски на Хесен, движењето ...

Русија се обидува да ја прекине секоја врска која децата ја имаат со Украина, потребни се брзи дејствија за да се вратат дома – претседателот на инаугуративниот состанок на Меѓународната коалиција за враќање на украинските деца

Украинскиот претседател Володомир Зеленски учествуваше на инаугуративниот состанок на Меѓународната коалиција за враќање на украинските деца, противправно депортирани и присилно раселени во Руската Федерација од привремено окупираните територии на нашата ...

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да преземе иницијатива

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците да продолжат да пружаат отпор, соочени со, како што кажа, очекуваните руски напади врз цивилната инфраструктура оваа зима. -Улогата на нашата земја сега, ...

Зеленски: На Украина и треба посилна воздушна одбрана за да ги заштити извозните рути

На Украина и треба посилна воздушна одбрана за да заштити рутите за извоз на жито, како и регионите што граничат со Русија, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Тој во вчерашното ...

Украина се сеќава на Гладоморот, Зеленски го спореди со руската инвазија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го нарече исклучително важен споменот на Големиот глад, во кој загинаа милиони Украинци во 1932 и 1933 година, а швајцарскиот претседател Ален Берсет оддаде почит на ...

Зеленски: Со флотата поморски дронови успеавме да ја преземеме иницијативата од Русија за Црното Море

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека благодарение на поморските дронови Украина го презеде Црно Море од Русија, принудувајќи ја да ги повлече своите воени бродови. „За првпат во светот во ...

Фото: Кабинет на претседателот на Украина

Зеленски потпиша закони за продолжување на воената состојба и општа мобилизација

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ги потпиша законите за продолжување на вонредната состојба и општа мобилизација за 90 дена. Во меѓувреме, Русија изврши два ракетни напади врз украински цивилни цели. ...

Зеленски: За време на војна е неодговорно да се зборува за избори

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека е неодговорно да се вклучи во разговорите за одржување избори во воена Украина и повика на единство за да се избегнат бесмислени политички ...

Лариса Дир: Руските агресори „честитаат“- трет час има воздушна тревога низ Украина

Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајен и украинскиот претседател Володимир Зеленски им честитаа на украинските железничари кои евакуираа милиони Украинци за време на руската војна од големи размери, ...

Дир: Реализацијата на Формулата за мир предложена од  претседателот на Украина Володимир Зеленски ќе помогне да се запре руската агресија

Амбасадорката на Украина Лариса Дир преку објава на Х изрази искрена благодарност до нашата држава и до Државниот секретар на Министерството за надворешни работи Филип Тосевски и до Крум Ефремов за ...

Page 2 of 12 1 2 3 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER