fbpx

Tag: Зоран Заев

Меѓу Запад и Русија

ДЕСТАН ЈОНУЗИ Наспроти бруталниот 11-годишен режим на Никола Груевски, поранешниот социјалдемократски лидер Зоран Зaев беше вистинит, веруваше во западните вредности кои ги интернализираше и создаде политичка филозофија која го воодушеви ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: OЈО постапува по три кривични пријави на австриската фирма АММА, Брисел дециден што може да помине од предлозите на ВМРО-ДПМНЕ за уставни измени, ДЗР со резерва во вистинитоста на финансиските извештаи на дел од политичките партии

ВЕСТ НА ДЕНОТ Основните јавни обвинителства во Гевгелија и Скопје, како и Вишото јавно обвинителство Скопје водат три посебни постапки, по поднесени кривични пријави од австриската фирма AMMA Import Export ...

Заев: Воспоставив одлична соработка со Австрија и нема да дозволам нивниот претставник, без аргументи, да го валка моето име

Австрискиот амбасадор Георг Вуцас, преку соопштение до медиумите, денеска побара да се отстранат сите судии и јавни обвинители, но и да им се укинат лиценците на извршителите и нотарите кои постапувале во ...

Заев: Слободата на медиумите е една од најважните вредности и продобивки за која се боревме

Екс-премиерот Зоран Заев во објава на Фејсбук напиша дека најновиот индекс на Репортери без граници со кој Северна Македонија се искачува на 38 место од 180 оценети држави е уште една ...

Заев од Атина: Само со заедничка работа и соработка регионот може да се носи со предизвиците во енергетиката

„Ја преживеавме енергетската криза со помош на нашите пријатели – Грција, Бугарија и Србија. Грција сподели со нас сопствени ресурси, како што земјите претходно споделија и вакцини. Регионот ќе биде ...

Мицкоски ги признава заслугите на Заев за придобивките од иницијативата „Отворен Балкан“

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за белградска “Политика“, ги призна заслугите на поранешниот премиер Зоран Заев за отварањето на процесот „Отворен Балкан“, како единствената шанса што им ...

Избори, 2017 (фото: ЦИВИЛ)

Измени на Изборниот законик по локалните избори, листите со кандидати на СДСМ до 25 август

Нема да има нови измени на Изборниот законик пред локалните избори на 17 октомври, иако партиите подолго време разговараа за нив. Ова денеска го најави премиерот и лидер на СДСМ ...

Зоран Иванов (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

Или со метлата или на неа – или тој нив или тие него

пишува: ЗОРАН ИВАНОВ Актуелниот премиер Зоран Заев е херојот на ова децениско постгруевистичко политичко време. Актуелното СДСМ и Зоран Заев со „бомбите“ го кутнаа режимот. Со Преспанскиот пак, премиерот покажа ...

Целта е пописот веќе никогаш да не се третира како политичко прашање, вели Заев

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција, презентирајќи ја иницијативата за европски стандарди дома, истакна дека пописот кој треба да се спроведе следната година ќе чини осум и пол милиони ...

Page 1 of 49 1 2 49

CIVIL MEDIA NEWSLETTER