Categories

Хелсиншкиот комитет смета дека новото законско решение суштински нема да ја зголеми минималната плата во секторите каде се бара исполнување на нормиран учинок и бара итно менување на Законот...

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска и aмбасадорот на Холандија во Република Македонија, Ваутер Пломп, денеска заедно возеа велосипед на патот кон свооите канцеларии, за да...

Вчера, околу 18 часот, неколку полицајци патролирале на скопската Меѓуградска автобуска станица, веројатно, како превентива, за да нема инциденти меѓу средношколците, напиша во пораката која со фотографија до ЦИВИЛ...

Владата на вчерашната седница одлучи Народниот правобранител Иџет Мемети, да биде набљудувач во Управниот одбор на Европската агенција за фундаментални права, а за заменик-набљудувач ја назначи Уранија Пировска, извршна...

Владата го усвои Предлог-законот за амнестија и донесе одлука тој да оди во редовна постапка, соопшти нејзината служба за информирање. предлог-законот е усвоен, откако минатата недела премиерот Зоран Заев,...

„Ќе се бориме за слобода и ќе победиме!“, рече Кристина Хеншен од Платформата на граѓански организации за глобален развој „Конкорд“, на Деновите на граѓанското општество – Стокхолм (SCSD), меѓународен...

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 12-та седница на која треба да расправа за Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна...

Враќање на слободата! е мултимедијален настан на ЦИВИЛ – Центар за слобода кој вклучува флеш-моб (уличен перформанс), панел дискусија, уметничка работилница на отворено, изложба, диџеј сетови и информативни штандови...