CivilFest
Categories

ДЕНУКЛЕАРИЗАЦИЈА Јапонија и Јужна Кореја ќе го продолжат притисокот врз Северна Кореја

Јапонскиот министер за надворешни работи Таро Коно и јужнокорејскиот пратеник Сух Хун, кој претходно овој месец се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, се согласија дека треба да се задржи притисокот врз Северна Кореја се додека не преземе конкретни чекори за денуклеаризација.

– Се согласивме дека нема да ги правиме грешките од минатото и дека ќе продолжиме со максимален притисок врз Северна Кореја со цел укинувањето на нејзината нуклеарна и ракетна програма да стане реалност, рече Сух.

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот јужнокорејски колега Мун Џае-ин се согласија да се сретнат со Ким во следните месеци.


извор: МИА

Содржините кои ЦИВИЛ ги презема од други извори не подлежат на лиценцата Creative Commons 1.0, инаку вообичаена за содржините кои ги објавува оваа медиумска платформа. Ве молиме, консултирајте се со изворот за преземање на таквите содржини.

Print Friendly, PDF & Email