fbpx
Илустрација подготвена со AI gencraft
Фото: Скриншот
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот

Tag: Северна Кореја

Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)

Столтенберг:  НАТО не се сомнева дека Северна Кореја и дава значителна воена поддршка на Русија

НАТО не се сомнева дека Северна Кореја и дава значителна воена поддршка на Русија за да продолжи со својата агресивна војна во Украина, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ...

Инспектори утврдиле дека Украина била нападната со ракета од Северна Кореја во 2018 година

Шефот на истражувачката организација која од 2018 година го испитува потеклото на оружјето користено во руските напади врз Украина, пред Советот за безбедност на ОН изјави дека организацијата „неспорно“ утврдила ...

Фото: МИА

САД, Јапонија и Јужна Кореја со силна осуда на продлабочената воена соработка помеѓу Пјонгјанг и Москва

САД, Јапонија и Јужна Кореја во заедничка изјава ја осудија продлабочената воена соработка помеѓу Северна Кореја и Русија. Во изјавата се истакнува дека продлабочената воена соработка меѓу Северна Кореја го ...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес конференцијата во седиштетот на НАТО, 15 февруари 2023 (фото: Џ. Д. / Цивил)

Столтенберг: Пактот на Русија и Северна Кореја покажува взаемна поддршка на авторитарните сили

Новиот одбранбен пакт на Русија со Северна Кореја покажува зголемена усогласеност меѓу авторитарните сили и ја нагласува важноста на демократиите да претставуваат обединет фронт, изјави шефот на НАТО. Рускиот претседател ...

Фото: МИА архива

Десетици севернокорејски војници ја минаа границата со Јужна Кореја

Десетици севернокорејски војници ја преминаа границата со Јужна Кореја, а потоа се повлекоа откако беа предупредени, соопштија воени претставници во Сеул. -Десетици севернокорејски војници ја преминаа воената демаркациона линија и ...

Фото: Укринформ

Мисијата на САД во ОН: Русија не би можела да ја одржи својата војна без поддршка од Северна Кореја, Иран и Кина

Руската Федерација не би можела да ја одржи својата војна во Украина без надворешна поддршка од КНДР, Иран и Кина, изјави aмбасадорот Роберт Вуд, алтернативен претставник за специјални политички прашања ...

Фото: МИА архива

Сеул соопшти дека Пјонгјанг лансираше балистичка ракета кон Јапонско Море

Северна Кореја истрела недефинирана балистичка ракета, соопшти денеска јужнокорејската војска, пренесе ДПА. Северна Кореја ја лансираше ракетата кон Источното Море, познато и како Јапонско Море, соопшти јужнокорејската новинска агенција Јонхап, ...

Северна Кореја тестирала подводен систем за нуклеарно оружје

Северна Кореја наводно извршила тестирање на својот подводен систем на нуклеарно оружје во знак на протест против овонеделните заеднички воени вежби меѓу Јужна Кореја, САД и Јапонија, јавија денеска државните ...

Северна Кореја повторно истрела артилериски ракети во близина на границата со Јужна Кореја

Северна Кореја денеска истрела повеќе од 60 артилериски ракети во близина на спорната поморска граница со Јужна Кореја, соопшти јужнокорејската војска. Северна Кореја вчера веќе истрела повеќе од 200 артилериски ...

Ким Џонг-ун: Војната е неизбежна. Немам избор, морам да продолжам со нуклеарната програма

Северна Кореја вети дека ќе лансира три нови шпионски сателити, ќе изгради воени беспилотни летала и ќе го зајакне својот нуклеарен арсенал во 2024 година, додека нејзиниот лидер Ким Џонг-ун ...

Page 1 of 10 1 2 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER