fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

Волфганг Ресман: Борбата против лажните вести е тешка задача

ЦИВИЛ МЕДИА разговара со д-р Волфганг Ресман, генерален директор на ОК ТВ во Лудвигсхафен, Германија и претседател на Федералната асоцијација на јавни медиуми, како и претседател на мрежата Младите за...

Read more

Андреевски сè уште ја љуби Дениција како да учествувал во создавањето на првата Македонска Држава

„Во учебниците е избришан последниот стих од поемата „Кога ја љубев Дениција“ на Петре М. Андреевски“ - оваа „вест“ осамна синоќа на социјалните мрежи проследена со лавина коментари за „бесрамниците“...

Read more

Кога на смртта непотребно и се гледа „во забите“

epa08308953 The intensive care tent in the field hospital in Cremona, Italy, 20 March 2020. The field hospital of the American NGO Samaritan's Purse set up in front of the Cremona hospital for the coronavirus emergency is almost ready. Countries around the world are taking increased measures to stem the widespread of the SARS-CoV-2 Coronavirus causing the Covid-19 disease.  EPA-EFE/Matteo Corner

Во „инфодемичната“ галаксија секојдневно се пласираат не само лажни, туку можеби далеку понеодговорно, и фантазмагорични вести без никаква експертска подлога. Таквите вести, чиј лимит е само „небото“, се супстанцата на...

Read more

МЗ: Мицкоски изнесе невистинити информации, тестови за коронавируст има доволно, количините постојано се дополнуваат

Министерството за здравство како невистинити ги оцени информациите што ги сподели во интервју за Канал 5 телевизија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека државата има тестови за коронавирусот за само...

Read more

Неопходно е да се запрат лажните информации за Ковид-19 на интернет

Лажните информации за коронавирусот го преплавија интернет, па експертите предлагаат воведување филтрирање на информации или „информациска хигиена“, јави Би-Би-Си. Како прво, луѓето се повикани да почекаат и да размислат пред...

Read more

Јованоски: Дезинформации се дека се сретнав со некој од вработените во ПЗО „Ортомедика“ во Прилеп каде има потврдено позитивен случај

Прилепскиот градоначалник Илија Јованоски денеска ги демантираше и ги нарече дезинформации на социјалните мрежи за, како што рече, неговиот наводен контакт со некој од вработените во ПЗО „Ортомедика“ во Прилеп...

Read more

Реакции на одлуката на српската Влада за цензура на информациите и веста за 24-часовен карантин

Српската Влада на 28 март донесе заклучок за информирање во време на пандемијата на Ковид 19 со кој информирањето на јавноста се централизира, пишува денес весникот „Данас“, додавајќи дека заклучокот...

Read more

Лимонот и црквените камбани како лек против короната „уловени“ од борците против дезинформациите

Црногорскиот сервис за борба против дезинформациите Raskrinkavanje.me анализираше една „сензација“ што се појавила во поголем број веб-сајтови и популарни портали – дека звукот на црквените камбани позитивно дејствува на човечкото здравје и...

Read more

Лажна вест за ширење паника преку целосно извртување на изјавата на Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг никогаш не рекол дека поставувањето на 5G технологија е услов за членство во НАТО. Напротив, вистината која може лесно да се открие стои и во...

Read more
Page 63 of 68 1 62 63 64 68

CIVILMEDIA NEWSLETTER