fbpx
Милорад Додик
epa09691384 Former Ukrainian president Petro Poroshenko attends a court hearing in the Pechersky district court on suspicion of treason and financing of terrorism, in Kiev, Ukraine, 17 January 2022. Poroshenko was summoned on 17 January 2022 to the Pechersky District Court for choosing of restraint with incrimination him the high treason and attempted looting of national values.  Poroshenko was arrested upon entry into Ukrainian territory, as instructed by the Ukrainian Prosecutor-General.  EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен има план...
epa09456826 Investigators at the scene following a fire at a hospital for Covid-19 patients in Tetovo, Republic of North Macedonia, 09 September 2021. At least fourteen deaths have been reported by the Ministry of Health when a fire, thought to have been triggered by oxygen cylinders that provide oxygen to patients with a more severe clinical case of Covid-19, broke out at the hospital.  EPA-EFE/Georgi Licovski

Контраспин: Ковачевски нема врска со поскапувањето на цените на струјата, парното и метанот

Ковачевски како лидер на партија не може да биде дел од одлуки за поскапувања во енергетиката, а зголемувањето на цените на струјата и гасот не се ниту своеволна желба на...

Read more

ХЕРА алармира: Лагите и говорот на омраза онлајн се претворија во напад и закана по живот за вработените во ХЕРА

ХЕРА , Асоцијација за здравствена едукација и истражување најостро го осудува нападот со умисла врз нејзина вработена што вчера се случил од страна на непознато лице во младинскиот центар „Сакам...

Read more

Семејството на Назарбаев не бегало со авион од Македонија, кои портали останаа со „кратки нозе“?

Повеќе портали објавија информации за наводно бегство на семејството на експретседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбаев, со авион кој долетал од Македонија. https://youtu.be/W8JT14lVw4M На пример, во написoт на МКД.мк, РИА новости:...

Read more

Ѓоковиќ не добил поддршка од Киану Ривс, туку од негов „двојник“ на Твитер, кој остана со „кратки нозе“?

извор: Твитер профил на Ван Марфи, двојник на Киану Ривс

Случувањата во врска со светскиот тенисер број 1, Новак Ѓоковиќ и настапот на турнирот Аустралиан Опен ја брануваат светската, а и нашата јавност. Повеќе македонски портали објавија дезинформации дека познатиот...

Read more

Влатко Ѓорчев со „кратки нозе“, Северна Македонија ниту e прва по смртност во регионот, ниту последна во Европа која започна вакцинација против Ковид-19

Повеќе медиуми објавија две изјави од партискиот прес на Владимир Ѓорчев од 8 јануари 2022 во врска со пандемијата од ковид 19, без да извршат проверка на фактите. https://youtu.be/2qrNeCGdQyA Во...

Read more

Над 80 организации за проверка на факти го повикаа Јутјуб да се бори против дезинформации

Повеќе од 80 организации за проверка на факти ја повикаа онлајн видео платформата Јутјуб подобро да се бори против дезинформациите, нудејќи помош за разоткривање на лажни тврдења. – Секој ден...

Read more

„Кратки нозе“ #27: Ѓорчев за пандемијата, дали Киану Ривс го поддржа Ѓоковиќ, дали Назарбаев бегал со македонски авион?

Во ова издание на „Кратки нозе“, ви откриваме дезинформации на Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ за вакцинацијата и бројот на починати во пандемијата, дезинформации за наводна поддршка на Киану Ривс за...

Read more

Топ 5 „кратки нозе“ и теории на заговор за вакцините, тестовите и пандемијата во 2021 година

Од протестите против вакцинацијата во Скопје, август 2021

Во оваа специјална епизода, ви ги претставуваме најинтересните теории на заговор и дезинформации за пандемијата со Ковид-19 и вакцинацијата, кои беа дел од „Кратки нозе“ во 2021 година. https://youtu.be/lrCWLccmAUA Автор...

Read more

Вистиномер: Киану Ривс не му дал поддршка на Ѓоковиќ, твитер профилот од каде што се споделуваат објавите не е негов

Киану Ривс, ѕвездата од познатиот филмски серијал „Матрикс“, ниту му дал поддршка на Ѓоковиќ, ниту го критикувал Надал. Твитер профилот од кој се споделени твитови со вакви содржини не е...

Read more

Состојбата во Казахстан и натаму тензична, руската воена и пропагандната машинерија во служба на тамошната Влада

фото: Скиншот  BBC

Во Казахстан е уапсен поранешниот шеф на Националната безбедност Поранешниот шеф на Комитетот за национална безбедност на Казахстан, Карим Масимов е уапсен под обвинение за предавство. Тој беше сменет од...

Read more
Page 1 of 50 1 2 50

CIVILMEDIA NEWSLETTER