fbpx

АХВ најостро ги демантира обвинувањата на Трипуновски од ВМРО ДПМНЕ за увоз на небезбеден зеленчук

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), најостро ги демантира изнесените ставови на прес конференцијата на Цветан Трипуновски од ВМРО ДПМНЕ, на која обвинува дека надлежните државни органи дозволиле увоз на...

Read more

Санду најави Национален центар за борба против дезинформации, руска пропаганда и хибридни напади

Фото: Фејсбук

Претседателката на Република Молдавија Маја Санду денес најави нова законска иницијатива за создавање на Национален центар за информациска одбрана и борба против пропаганда „Патриот“. „Пропагандата е директна закана за безбедноста...

Read more

Твитер го напушти доброволниот кодекс на ЕУ за борба против дезинформациите

Социјалната мрежа Твитер се повлече од доброволниот кодекс на Европската унија за борба против дезинформациите на Интернет, објави Европската комисија. Комесарот за внатрешен пазар Тиери Бретон истакна дека Твитер се...

Read more

Дачиќ: Односите со Северна Македонија се релаксирани од разни негативни влијанија и дезинформација

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ на прес-конференцијата во Белград со преседавачот на ОБСЕ и министер за надворешни работи Бујар Османи, изјави дека односите со Македонија се во нагорна линија...

Read more

Тикток – брзорастечки канал за ширење дезинформации

Манипулативни содржини од политички карактер, конспиративни содржини или видеа за војната во Украина се најчестите дезинформации што се објавуваат на социјалната мрежа Тикток, која на месечно ниво има околу една...

Read more

Конференција за медиумска писменост и справување со дезинформации

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија во соработка со Амбасадата на САД во рамки на Претседавањето на Република Северна Македонија со САД-Јадранската Повелба ја организира Конференцијата за стратегиски...

Read more

Рикер: САД ќе и помагаат на Северна Македонија во борбата против дезинформациите

Меморандумот за разбирање што неодамна во Вашингтон го потпишаа македонскиот премиер Димитар Ковачевски и специјалниот претставник и координатор на Центарот за глобален ангажман на Стејт департментот Џејмс Рубин со кој...

Read more

МТСП со демант за паушалните објави на Левица за третманот на децата сместени во згрижувачки семејства и групни домови

МТСП (фото: А. Ангеловски/ЦИВИЛ)

Министерството за труд и социјала политика ги оцени како неаргументирани, неиздржани и паушални објавите на социјалните медиуми во врска со третманот на децата сместени во згрижувачки семејства и групни домови,...

Read more

Кој ќе маршира на следната парада во Москва, ако воопшто се одржи?

Фото: Укринформ

Русија го прослави својот главен празник „Денот на победата“ и се подготвува за суровите воени рутини, ракетирање и гранатирање цивилни цели, уништување на критичната инфраструктура и убиства на цивили, единственото...

Read more

Четири дена откако „починал од срцев удар“, денеска уапсен таткото на убиецот од Младеновац

Откако пред неколку дена медиумите објавија дека „од срцев удар почина Радиша Блажиќ, таткото на убиецот од Младеновац“, денеска истите медиуми објавија дека е уапсен Радиша Блажиќ (58), таткото на...

Read more
Page 1 of 93 1 2 93

CIVIL MEDIA NEWSLETTER