fbpx
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба
epa09950441 Swedish Prime Minister Magdalena Andersson speaks during a parliamentary debate on Sweden's application for NATO membership, at the Swedish Parliment in Stockholm, Sweden, 16 May 2022. The Swedish Parliament is holding a special debate about applying for NATO membership, paving the way for the expansion of the alliance.  EPA-EFE/HENRIK MONTGOMERY  SWEDEN OUT

Британско МНР: Русија преку „фабрика на тролови“ шири дезинформации на социјалните мрежи

Британското Министерство за надворешни работи соопшти дека Русија користи „фабрика на тролови“ за да шири дезинформации на социјалните мрежи за војната во Украина и за политичарите во голем број земји,...

Read more

Помошник државната секретарка на САД, Карен Донфрид, на средба со граѓанските организации разговараше на тема дезинформации

Помошник државната секретарка на САД, Карен Донфрид, денеска имаше средба и со претставници на граѓанското општество. На средбата се разговараше за спречувањето на дезинформациите во Северна Македонија и за начините...

Read more

Дезинформациите и пропагандата во медиумите: Влијание на проруските наративи врз евроатлантската ориентација на Северна Македонија

Во тек е третата панел дискусија од серијалот „Зад димната завеса“, на тема Дезинформациите и пропагандата во медиумите: Влијание на проруските наративи врз евроатлантската ориентација на Северна Македонија“. Настанот ќе...

Read more

Попоска, Бојаровски и Стојановски на панелот „Дезинформациите и пропагандата во медиумите: Влијание на проруските наративи врз евроатлантската ориентација на Северна Македонија“

ЦИВИЛ  денес (28 април) ќе ја одржи третата панел дискусија од серијалот „Зад димната завеса“   со почеток во 13 часот. Настанот ќе се емитува во живо, на Фејсбук и Јутуб. Тема на...

Read more

ЦИВИЛ со панел за влијанието на проруските наративи врз евроатлантската ориентација на Северна Македонија

ЦИВИЛ  ќе ја одржи третата панел дискусија од серијалот „Зад димната завеса“ утре (четврток) 28 април со почеток во 13 часот. Настанот ќе се емитува во живо, на Фејсбук и Јутуб. Тема...

Read more

Руската пропаганда шири дезинформации дека ја заплениле „архивата на ОБСЕ“ во Мариупол

В осажденном российскими военными и сепаратистами украинском Мариуполе продолжается эвакуация мирных жителей по безопасным коридорам. ( Leon Klein  - Агентство Анадолу )

Експерти за руска пропаганда шират дезинформации за наводното одземање на документи од архивата на ОБСЕ во Мариупол, кои наводно сведочат за „злосторствата извршени од вооружените сили на Украина“, информираат од украинскиот...

Read more

Проруски поддржувачи шират лажно монтирано видео во кое има кокаин на бирото на Зеленски

Руската пропаганда станува сè „покреативна“, на социјалните мрежи кружи кратко монтирано видео на кое украинскиот претседател Володимир Зеленски разговара со неколку луѓе преку видео повик, вклучувајќи го и основачот и...

Read more

Андоновиќ: Тие што пропагираат и се проруски настроени сигурно гледаат западни филмови, слушаат западна музика и децата ќе ги пратат на школување во Запад, а не во Москва

„Има незначително руско влијание во нашата држава. Оние пратеници кои се во Собрание, а кои се проруски настроени мислем дека се незначителни, бидејќи нашата држава секогаш одела кон Западот. Тие...

Read more

Одредот за специјална намена „Азов“ е дел од Националната гарда на Украина, да не се поистоветува со политички организации што имаат слични имиња

AP Photo/Mstyslav Chernov

Посебен одред со специјална намена „Азов“ е структурна единица на 12-тата оперативна бригада на Националната гарда на Украина. Тој не треба да се поистоветува со јавни или политички организации и...

Read more

Фашистите на Путин: Долгата историја на руската држава во одгледување домашни неонацисти

Фото: Alexander Zemlianichenko/AP

Многу коментатори веќе го отфрлија апсурдното тврдење на рускиот претседател Владимир Путин дека води „воена операција“ за да ја „денацифицира“ Украина. Од почетокот на војната, во руските медиуми немало ден...

Read more
Page 2 of 63 1 2 3 63

CIVILMEDIA NEWSLETTER