fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

РЕГИОН

Сложено име напишано на македонски, можно решение според Грција

Сложено име со одредница во кое е содржан треминот Македонија, но напишано на македонски јазик без превод на другите јазици, во грчкиот печат се споменува како можно решение за долгогодишниот проблем...

Read more

Кипарските Турци гласаат на предвремени парламентарни избори

Кипарските Турци денеска гласаат на предвремени парламентарни избори по последните минатогодишни неуспешни преговори за обединување на поделениот остров. Кипар, кој брои еден милион жители, е поделен од 1974 година, кога...

Read more

Состанок во премиерската палата во Атина за прашањето за името

Неколку министри од грчката Влада, меѓу кои и шефот на дипломатијата Никос Коѕијас и коалицискиот партнер во Владата и министер за одбрана Панос Каменос учествуваат на состанокот во премиерската палата,...

Read more

Турска пратеничка осудена на девет месеци затвор за навреда на претседателот

Турска пратеничка од прокурдската Демократска партија на народите (ХДП) е осудена на девет месеци затвор за навреда на претседателот, јавија турските медиуми повикувајќи се на извор од судот. Пресудата за...

Read more

Бутарис: Прашањето за името излезе од колосек поради глупостите на политичарите

Глупостите на политичарите, според солунскиот градоначалник Јанис Бутарис се „виновни“ што, како што вели „прашањето за името излегло од колосек“. Тој во интервју за радиото на грчката новинска агенција АПЕ-МПЕ,...

Read more

Годишната инфлација во Турција за декември изнесувала 11,9 проценти

Потрошувачките цени во Турција во декември се зголемиле за 11,9 отсто во споредба со истиот месец минатата година, покажуваат податоци што денеска ги објави турскиот институт за статистика. Инфлацијата во...

Read more
Page 203 of 211 1 202 203 204 211

CIVILMEDIA NEWSLETTER