fbpx

ОПШТЕСТВО

Панчиќ: Распадот на Југославија создаде правни факти без врска со реалноста!

Теофил Панчиќ, новинар на „Време“ и познат српски колумнист, беше еден од говорниците на панел-дискусијата „Допирни точки: Што е Балкан, што се зборува за Балканот и што би можел Балканот...

Read more

Новакоски: Можни се избори во ноември, ако ДИК се ослободи од партиски влијанија!

„До ноември може да се создадат услови за избори, меѓутоа клучниот проблем е кај Државната изборна комисија која не излегува со некои ставови и консензуси, а тоа создава забуна -...

Read more

Можни ли се избори наесен?

Во последниот период се почести се изјавите од двете најголеми партии во државата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, дека оваа есен ќе се одржат вонредни парламентарни избори. Сѐ уште не е јасно...

Read more

Студентите се изборија за присуство на изборот на нов ректор на УКИМ

Група студенти од повеќе младински организации и од Студентскиот пленум, се изборија за своето барање, четворица студенти да присуствуваат на седницата на Сенатот, на која треба да биде избран новиот...

Read more

Шарената револуција повикува на протест

Шарената револуција продолжува. Граѓанските активисти денеска повторно повикаа на масовен протест во Скопје, кој ќе започне пред Специјалното Јавно обвинителство во 19 часот. „Уставниот суд е под партиска опсада. Протестирам!“...

Read more

Чоларевиќ: Борбата за слобода е процес кој никогаш не прекинува!

ЦИВИЛ Медиа разговараше со Ненад Чоларевиќ, активист од Србија, кој учествуваше на форумот во Скопје од 22 до 24 јуни, во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт“, посветен на вклучувањето на...

Read more

Шекеринска: Потребен е поинаков поглед кон политиката во Македонија

Радмила Шекеринска, потпретседателка на СДСМ, во разговор за ЦИВИЛ Медиа ја пoсочи потребата од градење на сојузништва меѓу партиите и социјалните движења, како и сите останати кои ги делат истите...

Read more
Page 669 of 694 1 668 669 670 694

CIVILMEDIA NEWSLETTER