fbpx

ОПШТЕСТВО

Водата и влагата не се проблем само на Археолошкиот музеј, туку и на Архивот!

Не стивнуваат реакциите на граѓанките и граѓаните по објавениот текст „Изби вода под Археолошкиот музеј“, објавен на веб-страницата на ЦИВИЛ на 17 август. Ставовите се поделени, пред се, поттикнати од политичката...

Read more

Ибраимовски: Глас за власта, па легализација на објектите на Ромите во Шуто Оризари!

Членови на Сојузот на Ромите, кој е на власт во Шуто Оризари, ги условуваат жителите дека нема да им се легализираат објектите, ако на претстојните парламентарни избори не гласаат за...

Read more

Граѓанското новинарство е начин за подобрување на демократијата

Граѓанското новинарство или партиципативното новинарство, има за цел да го разбие медиумскиот монопол и да воведе нови гласови и гледишта во јавната расправа. Како што смета Дан Гилмор, во 21...

Read more

Тачи – правото е пред политиката, Бонева – СЈО е медиумски циркус, Ибраимовски – криминалот ќе се докаже

Во Специјалното Јавно oбвинителство, денеска на распит беа лидерот на ДПА, Мендух Тачи, поранешната пратеничка од редовите на ВМРО–ДПМНЕ, и член на ДИК, Силвана Бонева и претседателот на ПЦЕР, Самка...

Read more

Вработени битолчани присилно ги одзедоа гласачките кутии од скопскиот Правен факултет!

На објавените видео материјали на интернет порталите, кои се однесуваат на тепачката на Правниот факултет „Јустинијан Први“, снимени се две лица кои присилно ги одземаат гласачките кутии. Како што ЦИВИЛ...

Read more

Студентски пленум: Организирано „гласаа“ студенти од УМС на ВМРО-ДПМНЕ

Студентите од Студентскиот пленум обвинија дека организирано се доведуваат членови на Унијата на млади сили на ВМРО- ДПМНЕ да гласаат за нов претседател на студентите при Универзитетот „Свети Кирил и...

Read more

Спироски нема одговор дали има услови за избори за СПУКМ!

Самопрогласениот претседател на СПУКМ, Кирил Спироски не одговори на прашањето на ЦИВИЛ Медиа, дали има услови за спроведување на студентски избори. Вината за недостатоците на избирачките места Спироски ја префрли...

Read more
Page 870 of 898 1 869 870 871 898

CIVILMEDIA NEWSLETTER