fbpx
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба

ПРАВДА

Во Основниот граѓански суд Скопје од утре продолжуваат сите закажани судења

Основниот граѓански суд Скопје информира дека од утре ќе се одржат сите закажани судења согласно Одлуката за постапување на судовите во Република Северна Македонија во услови на зголемена опасност од...

Read more

Хајредини: Не сум изненаден од напорите на дел од партиите по секоја цена да ја користат оваа криза

Џевдет Хајредини, експерт за финансии, аналитичар и поранешен министер за финансии во интервју за ЦИВИЛ Медиа зборува за кризата предизвикана од пандемијата, сложената состојба со техничката влада чиј мандат одамна...

Read more

Сведок за „27 април“: Вељаноски можеше да го спречи инцидентот

Поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски можел да го спречи упадот во Собранието на 27 април. Ако побарал, службите веднаш ќе го исклучеле микрофонот на собраниската говорница и нема да можело...

Read more

Ново рочиште за „27 април“

Денеска продолжува судењето за упадот и насилствата во Собранието од 2017 година, познат како „27 април“. На денешното рочиште е предвидено да сведочат Михаил Младеновски и Сашко Коцевски. Во случајот,...

Read more

И, сега, за чиј политички интерес рекетирал Кичеец?

Добро утро со Орданоски

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Мора многу да ги погодил објавениот разговор помеѓу Кичеец и Мицкоски, за опозицијата веднаш да превземе „ургентни мерки“ за ограничување на политичката штета со контра-објавата на кафеанските муабети...

Read more

Обвинителството отвори предмет за масовното присуство на граѓани на Литијата во Струга

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по објавување на снимките и фотографиите на социјалните мрежи, а во врска со масовното присуство на граѓани на Литијата одржана на 7 мај 2020...

Read more

ОЈО Скопје поднесе казнени предлози против 30 лица

ОЈО/ Фото Б. Ј., ЦИВИЛ

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 30 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, информираат од ОЈО...

Read more

И по три години полицијата сè уште трага по крадците на ЦИВИЛ

Утрото по крвавиот четврток на 27 април 2017 година, тимот на ЦИВИЛ, според претходно зацртаниот план, наспроти безбедносниот ризик, беше на неколкудневни теренски задачи во Југозападниот дел на земјата. По...

Read more
Page 79 of 93 1 78 79 80 93

CIVILMEDIA NEWSLETTER