fbpx
Фото: Фејсбук
Фото: МИА
Битиќи/Фото: Влада.мк

Итно: „Zeitenwende“ за Западен Балкан

ВОЛФГАНГ ИШИНГЕР Војната на Русија против Украина предизвика распаѓање на постојната европска безбедносна архитектура, предизвикувајќи фундаментални промени во надворешната и одбранбената политика низ целиот континент. Соочена со прекин на долгогодишните...

Read more

Владејачката Неа Демократија тоне во сондажите на јавното мислење, Ципрас пред нова победа

БОРЈАН ЈОВАНОВСКИ  Владејачката Неа Демократија ја губи поддршката на гласачкото тело кое и беше наклонето во истражувањата на јавното мислење направени пред железничката трагедија која однесе 57 животи. Новите анкети...

Read more

Без конзистентна солидарност, притисоците кон медиумите од политиката нема да престанат

Пишува: ПЕТРИТ САРАЧИНИ Политичарите од власта заслужуваат жестока критика кога напаѓаат, квалификуваат, навредуваат или им се закануваат на новинарите и медиумите. Но, иста таква критика заслужуваат и политичарите од опозицијата,...

Read more

Костовски: Ако се внесат бугарите во Уставот, пропаѓа вмровската идеја -еден народ, две држави!

Пратеникот од СДСМ Мартин Костовски во објава на Фејсбук го искажа својот став, но и упати прашања кон опозицијата по однос на инцидентот со нивниот партиски член во Охрид.   Кој е...

Read more

Османи од Софија: Да го прекинеме циклусот на провокации и насилство од двете страни, да ја наметнеме позитивната агенда што двете влади ја градат

Мора да го прекинеме овој циклус на провокации и насилство од двете страни, и да ја наметнеме нашата позитивна агенда која двете влади се обидуваме макотрпно да ја изградиме. Нема...

Read more

Бесими: Новата глобализација и инвестиции во зелена транзиција, дигитализација и човечки капитал

Економската теорија, вели дека со специјализација во производството се постигнува поголема ефикасност и се намалува цената на производот. Тоа е суштината на теоријата на компаративни предности на Дејвид Рикардо, која...

Read more

Шведското претседателство ќе го продолжи процесот на интеграција на земјите од Западен Балкан

Ami Larsson-Jain 2022. Foto: Regeringskansliet/Kristian Pohl

Интервју за НОВА со амбасадорка на Кралството Шведска во Република Северна Македонија, Ами Ларсон Јаин. Во надворешната политика, разбирливо ваш приоритет е војната во Украина. Дали како претседателство ќе иницирате...

Read more

„Нашите санкции функционираат“, велат од ЕУ. Навистина?

ЏАБИР ДЕРАЛА Европската унија постојано се фали со своите успешни санкции против Русија. „Санкциите се од суштинско значење за значително намалување на способноста на Русија да води војна. Увозот и...

Read more

Кога патот кон ЕУ би бил италијанска песна

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

ЏАБИР ДЕРАЛА СДСМ одржа вистински мултимедијален спектакл во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, со што го заокружи караванот трибини со мотото „Силно и одлучно кон иднината“. Целиот настан обедини...

Read more
Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER