fbpx
Марш на Вашингтон - руски фашисти во Москва, 12 јуни 2024 (скриншот од видео)
Гордана Јанкулоска, 2007 (фото извор: Wikimedia Commons)
Ерван Фуере (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ, мај, 2016)

Русија ослободува затворенички за да се приклучат на војната во Украина

Oсуденички во руски затвор . Фото: социјалните мрежи преку Мирор/ Euromaidan пресс

Руската војска почна да користи и друг, дополнителен извор на работна сила, почна да испраќа осуденички да се борат во Украина. Жените осуденички во Русија се приклучуваат на руските воени...

Read more

Ново понижување за Кремљ: По големите загуби на Црноморската флота, украинците уништија и авион Су-57, гордост на руската авијација, во воздухопловна база во Русија

Украинските сили го погодија најнапредниот руски воен авион Су-57 во воздухопловна база во Русија на речиси 600 километри од фронтот, според украинското воено разузнавање (ГУР) кое сподели сателитски фотографии на...

Read more

Најновата руска поморска мисија во Куба е маневар за покривање на срамните загуби во Црното Море

Фото: Укринформ

Испраќањето на Русија воени бродови во Куба следната недела е обид да покаже дека нејзината морнарица сè уште е глобална сила по загубите во Црното Море, изјавил за новинарите неименуван...

Read more

(ЕКСКЛУЗИВНО) Хедер Роберсон за ЦИВИЛ МЕДИА: Како човек со две очи, не ми е тешко да видам, во однос на Русија и Украина, од која страна е напаѓачот, а која се брани, која страна киднапира деца и ги уништува животите на луѓето

Во контекст на анализата на ЦИВИЛ Медиа за некритичката дистрибуција во дел од македонските медиуми на антизападните ставови на Џефри Сакс, неговите способности и обвинувањата дека НАТО ја предизвикал војната...

Read more

Украинците со Химарс уништија систем за противвоздушната одбрана во Русија, Кремљ се заканува со „фатални последици“

Украинските трупи користеа ракети Химарс испорачани од САД за да уништат напреден систем за противвоздушна одбрана во Русија, откако Кремљ го предупреди Вашингтон дека може да претрпи „фатални последици“ за...

Read more

Русија му се заканува на поранешниот шаховски шампион Гари Каспаров со кривична пријава и казна затвор

Поранешниот светски шампион во шах Гари Каспаров, кој избега од Русија пред една деценија поради страв од прогон, може да се соочи со кривично дело во Москва за кршење на...

Read more

(Не)света војна: Како Путин ја уништи слободата на вероисповед во Русија и се обидува истото да го повтори во Украина

КИРИЛ И ПУТИН Актуелниот политички врв на Русија сè уште има силна поткрепа во црквата, некогаш посилна и од армијата

„Верскиот прогон во Украина“ е една од омилените теми на руската пропаганда. Со особено упорност, Москва го пренесува овој наратив на западната публика, претставувајќи ги како „доказ“ фактите за „прогон“...

Read more

ISW: Москва ја интензивира депортацијата на украински деца во Русија

Фото: Укринформ

Според американскиот Институт за проучување на војната (ISW), со седиште во Вашингтон, руските власти се подготвуваат да ја интензивираат депортацијата на украинските деца во Русија во текот на летото 2024...

Read more

Белата куќа: САД работат со европските сојузници за да ја зголемат отпорноста на хибридните акции на Русија

Соединетите Држави се во близок контакт со европските сојузници и партнери во контекст на тековните малигни кампањи на руските разузнавачки служби во Европа со цел да се зголеми отпорноста на...

Read more

Путин – Си Џинпинг: Тајни зделки за оружје и неуспешни договори – што навистина е договорено и што значи тоа за иднината

Михаил Ходорковски, руски дисидент, опозициски лидер, реформатор, поранешен политички затвореник (2003–2013), со децениско искуство во спротивставување на режимот на Путин, преку серија објави на социјалната мрежа Х објаснува како течела...

Read more
Page 1 of 28 1 2 28

CIVIL MEDIA NEWSLETTER