Вести

Парична помош од општина Василево за семејството Ристови чиј дом изгоре во пожар

Советот на општина Василево донесе одлука со 100 илјади денари да им помогне на семејството Ристови од село Дукатино, чија куќа беше целосно уништена во пожарот што ја зафати на...

Read more

Од 20 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз во Скопје

Град Скопје соопшти дека од вечер во 20 часот се укинува бесплатниот градски превоз во Скопје, а веднаш се укинуваат вонредните мерки и препораки за намалување на загадувањето на воздухот, по добиените...

Read more

Нимиц на средба со Заев во Владата

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, претпладнево во Владата има средба со премиерот Зоран Заев. Претходно, во вилата „Водно“, Нимиц разговараше со претседателот Ѓорге Иванов, а попладен...

Read more

Чупеска: Законот за јазиците ги инвалидизира обидите за јазична гетоизација

Во изминатиот период едно од главните прашања во државата е Законот за употреба на јазиците. ЦИВИЛ Медиа разговараше со професорката Ана Чупевска - Станишковска кој е нејзиното мислење во однос...

Read more

ЦЕА: Покривањето на обврските од општините води кон натамошно еродирање на правната држава

Центарот за економски анализи (ЦЕА) смета дека барањата за генерирање на долгот од страна на единиците на локална самоуправа (ЕЛС) и неговото евентуално надмирување од централната власт за покривање на неплатените обврски...

Read more

Скопјанецот повреден со огнено оружје во Чаир бил нападнат од две лица

Скопјанецот А.Т. кој вчера попладне во 15.15 часот беше повреден со огнено оружје во Чаир бил нападнат од две лица. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека еден од напаѓачите...

Read more
Page 1155 of 1204 1 1,154 1,155 1,156 1,204

БЕСПЛАТЕН ДНЕВЕН Е-БИЛТЕН

us-embassy