fbpx
ПРетседателот Стево Пендаровски, извор: Твитер профил на Пендаровски

ВОЈНА

Петровска остро ја осуди воената агресија на Русија врз Украина, повика на прекин на воените дејствија

„Остро ја осудуваме воената агресија на Русија врз Украина и стоиме единствени со сојузниците во НАТО во повикот кон Русија да прекине со воените дејствија кои се закана за безбедноста...

Read more

Вонредна состојба во Молдавија и Литванија, Централна Европа се подготвува за бегалци од Украина

Фото: Ukraine residents seeking shelter in underground metro stations/AFP

Молдавија и Литванија прогласија вонредна состојба на територијата на нивните земји по руската воена инвазија на Украина што започна утрово. Литванскиот јавен радиодифузен сервис објави дека вонредната состојба започнува денеска во...

Read more

Генерал Хаџи Јанев: Ако сили на НАТО реагираат против руските сили тоа може да ескалира во невидени последици

По 77 години мир ова што започна утрово околу пет часот со нападот на Русија врз Украина ќе има далекусежни и несогледливи последици. Украина е под напад од копно, воздух...

Read more

18 загинати при воздушен напад во Одеса, петмина загинаа при уривање на авион на украинската армија во регионот на Киев

Руски вооружени формации извршија воздушен напад врз воена единица во селото Липецке, регионот Одеса, при што загинаа 18 лица, пренесува Укринформ. Русија до 13 часот извршила повеќе од 30 напади...

Read more

Орбан го осуди рускиот напад, Унгарија подготвена да прими бегалци од Украина

Hungary's Prime Minister Viktor Orban arrives at the Mozarteum University to attend a plenary session part of the EU Informal Summit of Heads of State or Government in Salzburg, Austria, on September 20, 2018. (Photo by Christof STACHE / AFP)        (Photo credit should read CHRISTOF STACHE/AFP/Getty Images)

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска го осуди рускиот воен напад врз Украина, пренесува Макфакс. „Со нашите сојузници од ЕУ и НАТО, го осудуваме рускиот воен напад“, рече Орбан по состанокот...

Read more

УНХЦР апелира соседите на Украина да ги отворат границите за прием на бегалци

Агенцијата за бегалци при ОН денеска соопшти дека ситуацијата во Украина забрзано се влошува и ги повика соседните земји да ги отворат границите за прием на бегалци, пренесува МИА. –...

Read more

Нобеловецот Муратов: Чувствувам тага и срам поради руската инвазија на Украина

Рускиот новинар и добитник на Нобеловата награда за мир Дмитриј Муратов денеска изјави дека чувствува тага и срам поради руската инвазија на Украина, ја пренесува Миа веста на Би-Би-Си. Муратов...

Read more

НАТО нема да испраќа војници во Украина, но го засилува присуството на Исток

Лидерите на земјите членки на НАТО утре ќе се состанат на вонреден самит преку видео врска, денеска на амбасадорско ниво е донесена одлука дополнително да се зајакне присуството на Алијансата...

Read more

Украинците ги напуштаат домовите и почнаа да бегаат кон Полска

Украинците, кои бегаат од руската инвазија, пристигнуваат во Полска заедно со деца и со куфери. Вообичаено мирниот граничен премин Медику, сега го преминаа неколку десетици граѓани. Полски официјални лица изјавија...

Read more

Столтенберг: Руската инвазија во Украина ќе создаде „нова Европа“

 Европа се соочува со нова безбедносна реалност по руската инвазија на Украина, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, потврдувајќи ја одлуката на Алијансата да ги активира одбранбените планови во...

Read more
Page 147 of 150 1 146 147 148 150

CIVILMEDIA NEWSLETTER