fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

ВОЈНА ВО УКРАИНА

Што се случува со рускиот конвој долг 64 километри што се движи кон Киев?

Со денови, жителите на Киев се подготвуваат за конвојот од руски тенкови, оклопни возила и влечена артилерија долга околу 64 километри што се очекува да го нападне главниот град на Украина. Што...

Read more

Тајм: Како Володомир Зеленски ја бранеше Украина и го обедини светот

Новото издание на магазинот Тајм е посветено на Украина и нејзиниот претседател Волдомир Зеленски. На насловната страна,  украсена со боите на украинското знаме, стои наслов  „Владимир Зеленски и хероите на...

Read more

Херојски подвиг на Киевскиот баталјон за терористичка одбрана, спаси повеќе од 400 жени и деца од бомбардираниот Ирпен

Порталот „Вечерниот Киев“, ја пренесува веста за Киевскиот баталјон за терористичка одбрана кој спаси повеќе од 400 жени и деца од Ирпен, кој беше бомбардиран од руските окупатори. Батальйон тероборони...

Read more

Гир и Бомгартнер: Цел на санкциите на ЕУ се субјектите одговорни за агресијата врз Украина, Северна Македонија демонстрираше меѓународна солидарност и одговорност

Фото; МИА

Санкциите на ЕУ против Русија се донесени на хируршки начин и се фокусирани за да се осигура дека ќе ги имаат за цел вистинските субјекти одговорни за агресијата врз Украина, вели...

Read more

Жестоки руски напади врз цивилни цели, меѓу загинатите и едно дете

Едно дете заина како резултат на рускиот напад врз градот Ирпин, регионот Киев. напиша градоначалникот на Ирпин, Александар Маркушин на Фејсбук, повикувајќи се на медицински лица. Планирана е евакуација на...

Read more

Кулеба до НАТО: Ако не го затворите воздушниот простор сега, крвта на Украинците ќе биде на вашите раце

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, изјава за медиумите, Брисел, 20 февруари 2022

Партнерите да го затворат воздушниот простор над Украина, инаку, крвта на Украинците, убиени од Русија, ќе биде на нивните раце, нагласи украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, пренесе МИА....

Read more

Војна во Украина – Осми ден: Жесток отпор на сите фронтови, 19 држави редовно испраќаат воена помош, Русија обиколена од глобалните санкции

Осми ден на херојската борба на Украинците против инвазијата на руските освојувачи. Украина се спротивстави и дава жесток отпор на сите фронтови, вклучително и на дипломатскиот. Украинската дипломатија продолжува да...

Read more

Историчарите од регионот го осудија фалсификувањето на историјата за оправдување на агресијата врз Украина

Историчарите од Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Северна Македонија, Словенија и Србија, потписнички на Декларацијата #Одбрани ја историјата, го осудија фалсификувањето на историјата, нејзината злоупотреба и употребата на селективни...

Read more

Десничарската српската опозиција го осуди гласањето на Србија за резолуцијата на ОН за Русија

Дел од продесничарската опозиција во Србија, партијата Заветници, како и лидерите на Двери, Демократската партија на Србија (ДСС), Народното слободарско движење и движењето Ослобоѓење, Бошко Обрадовиќ, Милош Јовановиќ, Мирослав Паровиќ...

Read more

Шведската амбасадорка во Белград укажува на дезинформации во српските медиуми

Бидејќи се наоѓаме во екот на војна на нашиот континент, нешто што мислевме дека е невозможно пред само неколку недели, сведоци сме на воена агресија на нуклеарна сила која одбива...

Read more
Page 462 of 487 1 461 462 463 487

CIVIL MEDIA NEWSLETTER