fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

ВОЈНА ВО УКРАИНА

Советот на Европа ја суспендира Русија

A general view show European Union leader taking part in an EU summit at the European Council building in Brussels, Belgium, 17 July 2020. EPA-EFE/FRANCOIS LENOIR / POOL

Советот на Европа соопшти дека ги суспендира сите претставници на Русија од учеството во паневропското правно тело поради инвазијата на Москва против Украина. Постојаните претставници на нејзините 47 земји-членки „се...

Read more

Мирен марш во Скопје за прекин на војната во Украина, ЦИВИЛ со порака – Сопрете го Путин! Слободата и мирот за Украина се слобода и мир за целиот свет!

ВЕСТ НА ДЕНОТ Со пораките „Путин – фашист“, „ЕУ разбуди се“ – одржан мирен марш во Скопје за прекин на војната во Украина Украинците кои живеат и работат во Северна...

Read more

Од мировните протести во Москва: Јас сум Русин, жалам поради тоа

Москва, 24 февруари 2022, протести против војната и Путиновиот режим (фото извор: Фејсбук)

Фотографија што стана вирална низ целиот свет. Еден од учесниците на протестите против војната и против Путиновиот режим, во Москва, 24 февруари, 2022, со силна емоција на лицето, држи транспарент...

Read more

(ВИДЕО) Со пораките „Путин – фашист“, „ЕУ разбуди се“ – одржан мирен марш во Скопје за прекин на војната во Украина

Протест пред руската амбасада на 25 февруари 2022 (фото: ЦИВИЛ)

Украинците кои живеат и работат во Северна Македонија, но и граѓанки и граѓани, активист(к)и и неколку политичар(к)и кои ја поддржуваат иницијативата, денеска учествуваа на мирен протестен марш од плоштадот Македонија...

Read more

Руска пропаганда е дека земјите од Западен Балкан пратиле „платеници“ да се борат во Украина

Преку тенденциозен и сензационалистички наслов, еден портал преку „Фејсбук“ ја дезинформира јавноста дека многу косовски граѓани се мобилизирани да ја бранат Украина по повод неодамнешните настани поврзани со Русија. Ова освен што...

Read more

Вучиќ ја одби одредбата на ЕУ за осуда на загрозувањето на територијалниот интегритет на Украина

Како што дознава српскиот портала Нова, на инсистирање на претседателот на Србија, Алексабдар Вучиќ, членовите на српската влада на вчерашната седница  одлучиле да не го прифатат одредбите на Европската унија...

Read more

Кулеба: Во Хаг ќе испратиме податоци за руски воени злосторства

Нападот на Русија врз градинка и сиропиталиште е воено злосторство и кршење на Римскиот статут, напиша на Твитер шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба. „Овие и другите податоци се собрани...

Read more
Page 488 of 495 1 487 488 489 495

CIVIL MEDIA NEWSLETTER