Categories

МУЗИКА Концертна промоција на деветтиот албум на „Сетстат“

Скопската џез група „Сетстет“, утревечер, во Станица 26 ќе го промовира деветтиот албум насловен „IX9“, со почеток од 21 часот. 

Концертниот настап е во организација на ПМГЏЕЗ и 3Гонга, а дискографската куќа PMGJazz, која е огранок на PMG Recordings го издаде овој албум.

„Соработката со ПМГЏЕЗ е нова инспирација за 3Гонга. Затоа и го организираме овој концерт со сплотени сили. Сетстат е мислата, изразот на нашата генерација. Секој нивен албум е своја приказна. Тие го отсликуваат нивното, нашето скопско секојдневие и искрено се надевам дка нивното музичко секојднение ќе го пренесат и на надоаѓачките генерации. Нашата посветеност како 3Гонга е музиката, преку која сакаме, заедно со сите кои творат во земјава да оставиме длабок печат позади себе. Како што и името е во чест на радио емисијата која во свое време остави длабока трага кај тогашните генерации и беше креатор на јавното музичко мислење, во овој период 3Гонга има за цел она што порано имало можност само да се слуша на носач на звук, сега и да се слушне и види во живо“, вели Александар Пејчиновски од 3Гонга.

Влезниците можат да се набават преку продажните мрежи на kupikartizase.com и karti.com.mk по цена од 250 денари, а пред почетокот на концертот, на билетара цената ќе биде 300 денари.

А. П. 

Print Friendly, PDF & Email