fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА
Фото: МИА
Фото: МНР

Tag: аболиција

Врховен суд. Фото: МИА

Поднесена иницијатива до Врховен за аболициите на претседателот Иванов

Адвокатот Миле Наумовски од Скопје поднел иницијатива до Врховниот суд на Република Северна Македонија во која бара утврдување на начелен став и начелно правно мислење за повеќе прашања во врска ...

Кабинет на претседателот: Се реализира заложбата на претседателот за исклучување на аболицијата од правниот систем

Во Предлог-законот за помилување се исклучува можноста претседателот на државата да може да помилува лица за кои во тек е истражна или судска постапка. - Во однос на предлог Законот ...

Е па, не е исто!

Аболиција, амнестија, претседателска функција: Каде е разликата меѓу Иванов и Пендаровски?

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Во постојаното поткраднување на идеите од т.н. Шарена револуција, актуелната опозиција се обидува да ги изедначи некои одлуки на некогашниот претседател Иванов и актуелниот претседател Пендаровски поврзани со ...

И во евентуална нова постапка, Стразбур нема да има што да одлучува за аболицираните на Иванов ако судските и институциите на државата ги спроведат следните постапки

Ако судските и институциите на државата ги спроведат неопходните постапки, Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур нема да има за што да одлучува доколку аболицираните на поранешниот претседател ...

Герила акција по вчерашната одлука во Стразбур: „Ќе си лежите“ (ФОТО)

На надвозникот кај мостот „Гоце Делчев“ во Скопје утрово се појави транспарент на кој пишува „Ќе си лежите“, пренесува порталот Фронтлај.мк. Пораката доаѓа по синоќешната одлука на Евроспскиот суд за ...

За Шкариќ, Лазарова-Трајковска и Цаца Николовска не постоел правен основ за аболицијата на Иванов, дали Стразбур утре ќе го потврди ова?

ЉУБИША АРСИЌ Европскиот суд за човекови права во Стразбур утре изутрина ќе ја објави одлуката во врска со аболицијата што поранешниот претседател Ѓорге Иванов ја даде на поранешни функционери и ...

Кабинетот на Иванов без коментар за наводите во јавноста за аболиција

ЦИВИЛ – Центар за слобода побара одговор од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија за наводите во јавноста за индикациите дека претседателот Ѓорге Иванов може да посегне по инструментот аболиција на дел ...

Пораките на Шарената револуција: Став наместо страв!

56-те денови секојдневни масовни протести низ улиците на македонските градови, ги заменија герила-акции со одбројување до датумот определен со ултиматумот до власта од револуционерите. Сепак, заедничка карактеристика на сите демонстрации ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER