fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Ахмети

Ахмети го предложи Османи за претседателски кандидат, побара и промена на Уставот

Бујар Османи и официјално ќе биде претседателскиот кандидат на ДУИ за шеф на државата, соопшти лидерот на ДУИ Али Ахмети во видеообраќање преку Фејсбук Тој најави дека претстојните двојни избори ...

Фото: МИА архива

Ахмети: Курти отворено да каже дали ќе учествува на изборите, на Албанците во Македонија не им требаат многу партии

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети во интервју за косовската телевизија „РТК“ ја коментира средбата на косовскиот премиер Албин Курти со лидерите на опозициските албански партии од Македонија. ...

Ацо Лукароски. Фото: лична архива

Лукароски: Ќе си ги покажат роговите сите оние што биле со СДСМ, или со Заев од личен интерес

Активистот и аналитичар Ацо Лукароски, во објава на Фејсбук вели дека „Македонија е длабоко заглавена во жив песок. Сите обиди од актуелната власт да ја извлечат државата од тој жив песок засега ...

Фото: ЦИВИЛ

Османи демантира дека се сретнал со Груевски во Будимпешта

По прозивката од поранешниот член на „огнените“, а сега лидер на новоформираната партија – Демократско движење, Изет Меџити, министерот за надворешни работи Бујар Османи демантира дека се сретнал со Никола ...

Али Ахмети: Христијан Мицкоски треба убаво да размисли, има одговорност, Уставните измени отвораат пат напред за државата

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во ексклузивно интервју за ТВ21 од неговиот дом во Зајас, порача дека лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски треба убаво да размисли, пренесува ТВ21. Според ...

Курти го испрати министерот Алиу како емисар кај Али Ахмети, се разговарало за патот Тетово-Призрен

Министерот за животна средина и просторно планирање и инфраструктура на Косово, Либурн Алиу, денеска, на барање на премиерот Албин Курти, оствари средба со лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) ...

Артан Груби на настан на ЦИВИЛ. Извор: Архива на Цивил Медиа

Груби: Премиер Албанец е проект за рушење табуа, немам амбиција да бидам премиер

Немам амбиција да бидам првиот премиер Албанец на Северна Македонија, туку сакам да останам запаметен како по реализацијата на проектите од  коридорите 8 и 10-д, односно за изградбата на автопатот Скопје-Блаце ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER