fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: Џафери

Џафери – Силвестри: Северна Македонија да продолжи по европскиот пат

Премиерот Талат Џафери денеска имаше средба со амбасадорот на Италија во земјава Андреа Силвестри, на која е истакнато големото и искрено пријателство помеѓу двете земји создадено во 30-те години од ...

Подобрата училишна инфраструктура е влог во одржувањето во живот на руралните средини

Техничкиот премиер Талат Џафери, заедно со министерот за образование и наука Јетон Шаќири и градоначалникот на Општина Чашка Горан Стојановски, денеска го посети ООУ „Тодор Јанев", каде по претходните бојкотирања ...

Џафери: Владата има обврска да спроведува закони, од таа причина се направените усогласувања на коефициентите

Законите коишто се носат се обврска да се спроведуваат, а Владата има обврска да спроведува закони. Од таа причина, усогласување на коефициентите на лицата коишто се во рамки, во надлежност ...

Џафери: Со измените на изборниот законик нема целосно да се реши проблемот со валидноста на документите во изборниот процес

Техничкиот премиер Талат Џафери смета дека со измените во Изборниот законик нема целосно да се реши проблемот со валидноста на докумените на граѓаните во изборниот процес и посочува дека треба ...

Пред пратениците предлог дополнување на Закон со кој се регулира коефициентот за исплата на плати во високообразовните установи

На денешната собраниска седница пред пратениците ќе се најде предлог дополнување на Законот за високо образование со кој ќе се воедначи платата на вработените во јавните високообразовни установи, која се ...

Талат Џафери, фото: Биљана Јордановска/ЦИВИЛ

Премиерот дециден: Протестите се користат за дневно-политички цели

Техничкиот премиер Талат Џафери денеска на прес-конференција, во врска со протестите на пет државни универзитети, кажа дека на закажани избори не се потпишуваат колективни договори и оти протестите се користат ...

Фото: Влада на РСМ

Џафери од Тирана: Планот за раст и Заедничкиот регионален пазар се клучни за забрзано членство во ЕУ

Претседателот на техничката Влада, Талат Џафери денеска се обрати на Конференцијата на високо ниво, посветена на Планот за раст за Западен Балкан, која е продолжение на разговорите започнати во Скопје ...

Џафери пречекан од Рама во Тирана, започнува Конференцијата на високо ниво за Планот за раст на Западен Балкан

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска, во Тирана, Република Албанија, беше пречекан од страна на премиерот на Албанија, Еди Рама, пред официјалното започнување на Конференцијата на ...

Фото: Влада на РСМ

Џафери ќе се обрати на панелот „Вовед во единствениот пазар“ на Самитот за Западен Балкан во Тирана

Претсемиерот на техничката Влада, Талат Џафери денеска ја продолжува работната посета на Тирана, Република Албанија, со учество на Конференцијата на високо ниво „Раст и конвергенција за Западен Балкан“. Во фокус ...

Фото: Кабинетот на претседателот на Украина Володимир Зеленски

Претседателот Володимир Зеленски и премиерот на Република Северна Македонија Талат Џафери потпишаа Заедничка декларација за евроатлантските интеграции на Украина

За време на самитот „Украина - Југоисточна Европа“ во Тирана, претседателот Володимир Зеленски и премиерот на Република Северна Македонија Талат Џафери потпишаа Заедничка декларација за евроатлантските интеграции на Украина, соопштија ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER