fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА
Фото: МИА
Фото: МНР

Tag: анализа

Љубомир Костовски

Костовски: За студентскиот собир пред МОН немаше инструкции за тоа што понатаму, сѐ беше толку синтетички креирано

„Втора фаза на сценариото е почеток на нивна верзија на Шарената револуција. Паф! – се распрсна наративот, но не заради големите медиуми со национална фреквенција, туку до јавноста, сепак, стигна ...

Еуроњуз: Една недела од војната меѓу Израел и Хамас, ЕУ продолжува да се бори со своите пораки

Досегашната цврста одбрана на меѓународното право од страна на Европската унија е доведена во прашање по реакцијата на Брисел за начинот на кој Израел одговара на смртоносниот напад на палестинската ...

Нема веќе невидливи граѓани, сега сите имаат пристап до социјална, здравствена и друга поддршка

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Новите закони за престојувалиште и живеалиште, за лична карта и за матична евиенција значат целосно решавање на бездржавјанството во Република Северна Македонија и пристап до социјални и здравствени ...

Фото: ЕРА

Анализа на Слободен печат: Како северот на Косово, покрај Украина, стана најранливата точка на Европа

Неколку дена пред новата ескалација на насилството во Косово, политичкиот аналитичар Агон Малиќи предупреди дека такво нешто може да се случи наскоро и дека тоа ќе биде „токму она што ...

Германија и Франција: ЕУ мора да го промени својот систем на одлучување пред проширувањето

Европската Унија мора радикално да го промени својот систем на одлучување и финансирање, така што 27-члениот блок ќе биде подготвен да се прошири со нови земји до 2030 година, се ...

Издавала ли државата лични документи со неуставно име и кој треба да ги плати?

Дали државата издаваше лични документи со неуставното име по промената на името во 2019 година? Зошто за промената на важечки документи граѓаните сами ги плаќаат трошоците? Ова се прашањата за ...

Борците на Вагнер распоредени на улица во близина на седиштето на Јужниот воен округ во градот Ростов-на-Дон, Русија, 24 јуни 2023 година (Photo: CNN)

Си Ен Ен: Бунтот на Вагнер ја втурнува Русија во неизвесност, Пригожин – од продавач на виршли до човек кој јуриша кон Москва

Зголемениот конфликт меѓу военото раководство на Москва и Евгениј Пригожин, страстниот шеф на приватната платеничка група „Вагнер“, експлодираше во отворен бунт што ја втурнува Русија во повторна неизвесност и многу ...

Како Александар Вулин им донесе робија на руските опозиционери Пивоваров и Кара-Мурза

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Гостувајќи на 18 април во емисијата „Разбуди се“ на белградската ТВ станица Нова, познатиот балкански аналитичар Игор Бандовиќ, нè потсети, за да нè „расони“, дека пред некој ден ...

Бојаровски: Уредувачкиот концепт на Рацин.мк го таргетира и мултикултурализмот како стратешко прашање за Северна Македонија

ЦИВИЛ – Центар за слобода подготвува анализа на застапеноста на темите поврзани со меѓуетничките и меѓуверските односи во медиумите. За таа цел, ЦИВИЛ ги праша редакциите на медиумите низ целата ...

Вучиќ кон Охрид тргнува воздржан и со кренат гард, Курти со повеќе оптимизам и очекувања

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ  Како што се приближува средбата Вучиќ-Курти во Охрид, на 24 часа пред да седнат на масата во владината вила покрај езерските води, каде што претходно ќе ги угости ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER