fbpx

Tag: антисемитизам

Фото: МИА архива

Во Париз се одржа голем протест против антисемитизмот

Десетици илјади луѓе излегоа денеска на улиците на Париз на протест под мотото „Граѓански марш против антисемитизмот“ поради зголемениот број антисемитски инциденти во Европа од избувнувањето на војната во Газа. ...

Kristallnacht, Nov. 1938 Zerstörte jüdische Geschäfte in Magdeburg (Wikimedia Commons)

Меѓународен ден против фашизмот и антисемитизмот: Фашистичките групи повторно бараат да го мразиме својот сосед

На 9 ноември 1938 година, погромот познат како Кристалната ноќ (Kristallnacht) се направи првиот чекор кон обидот на нацистите за истребување на европските Евреи. Јуришните одреди на Sturmabteilung, придружени и ...

Парламентот на Франција повика на „голем марш“ против антисемитизмот

Претседателите на двата дома на францускиот парламент денеска повикаа на „голем марш“ против антисемитизмот в недела во Париз, во екот на зголемени антиеврејски дејствувања од почетокот на војната меѓу Израел ...

Експлозија на антисемитизам во Франција од почетокот на војната меѓу Хамас и Израел, регистрирани над 1000 злосторства

Француската влада соопшти дека во земјата дојде до експлозија на антисемитското насилство по почетокот на војната меѓу Хамас и Израел на 7 октомври, затоа што во овој период се регистрирани ...

epa06040850 (FILE) - A file photograph dated on 14 June 2012 (re-issued on 21 June 2017) shows European Union flags waving outside the EU Commission headquarters in Brussels, Belgium. The Jury of the 2017 Princess of Asturias Award for Concord, announced the European Union (EU) as the winner of the 2017 Princess of Asturias Award for Concord during a ceremony held in Oviedo, province of Asturias, northern Spain, on 21 June 2017.  EPA/OLIVIER HOSLET

ЕК: Европските Евреи денес повторно живеат во страв

Порастот на антисемитски инциденти низ Европа достигна извонредни нивоа во последните неколку дена, потсетувајќи на најмрачните времиња во историјата. Европските Евреи денес повторно живеат во страв, стои во соопштението на ...

Шефот на ФБИ го предупреди Западот: Постои закана од терор каква што не е видена од подемот на ИД

Нападот на Хамас врз Израел ќе ја инспирира најголемата терористичка закана за САД од подемот на Исламската држава пред речиси една деценија, предупреди директорот на ФБИ Кристофер Вреј на сослушувањето ...

Фото: European Commission

Фон дер Лајен: Во Европа нема место за поддршка на тероризмот и антисемитизмот

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен ги критикуваше антисемитските акции во Европа. - Поддршката на тероризмот, антисемитизмот или насилството врз малцинствата е одвратна и нема место во Европа, ...

Централниот совет на Евреите во Германија го обвини климатското движење на Грета Тунберг за „демонизирање на Израел“ и поддршка на Хамас

Тврдењето на движењето „Петоците за иднината“ дека масакрот на 7 октомври на Хамас бил „вкоренет во етничко чистење на Палестинците“, Централниот совет на Евреите во Германија го оквалификува како „сурово ...

Антисемитски пораки во Истанбул: Забранет влез за Евреите

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во еден од своите најостри коментари досега за конфликтот во Газа, во средата (25 октомври) рече дека палестинската милитантна група Хамас не е терористичка организација, ...

Фото: МИА

Шолц: Во Германија мора да постои нулта толеранција кон антисемитизмот

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека „во Германија мора да постои нулта толеранција кон антисемитизмот“. - Германија ќе ги брани и штити животите на Евреите, рече Шолц на инаугурацијата ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER