fbpx
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба

Tag: Апсење

Груевски, соочи се!

Господине Никола Груевски, ти пишувам на македонски јазик почитувајќи го правото на обвинетиот да ја слуша пресудата на својот мајчин јазик. Јас сум сега во улога на јавен судија, улога ...

ГРОМ на Стевчо Јакимовски има два стана на Прашка улица во Скопје

На адреса на ЦИВИЛ пристигна документ со заостанати обврски на партијата ГРОМ на уапсениот Стевчо Јакимовски, поранешен градоначалник на општина Карпош, кој денеска грубо и вулгарно им се обрати на ...

Турција уапси 16 странски студенти поради поврзаност со ФЕТО

Шеснаесет странски студенти се уапсени во турскиот округ Мерсин поради обвинение за наводна поврзаност со Фетулахистичката терористичка организација (ФЕТО). Осомничените, од кои десет се од Сомалија, тројца од Џибути, двајца ...

Италијанската полиција уапси над 100 мафијаши

Италијанската полиција спроведе масовна операција во реонот на градот Бари, при што се упсени 104 лица под обвинение за поврзаност со мафијата, јави италијанската телевизија РАИ. Според полициски извори, приведените ...

Пет години од апсењето на Кежаровски: „Оттогаш не е исто“

На денешен ден, пред пет години, беше уапсен новинарот Томислав Кежаровски, а пет месеци подоцна осуден на 4,5 години затвор, за случајот „Ликвидација“. „Така направија слугите на режимот: обвинителката Лиле ...

Во Турција продолжува апсењето на војници поврзани со ФЕТО

Турските власти денеска издадоа налози за апсење на 70 војници под обвинение за поврзаност со организацијата на муслиманскиот свештеник Фејтулах Ѓулен (ФЕТО). По издадените налози полицијата спроведе акција за апсење ...

Приведени седум лица за шверц на тутун

Полицијата вчера во патничко возило „Форд Транзит“ на магистралниот пат Гостивар - Маврово пронашла и одзела 80 килограми тутун и го привела возачот и шесте патници поради непоседување на документација ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVILMEDIA NEWSLETTER