fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: Авганистан

Припадници на ИД обезглавија тројца браќа во Авганистан

Тројца браќа се обезглавни од припадници на ИД во источната провинција Нангахрхар, изјави портпарол на провинцијата Атаулај Когијан. Тој изјави дека браќата биле убиени во саботата во областа Чапархар, во провинцијата Нангахрхар, ...

Печалбарско Куманово

Кумановци повторно аплицираат за работно место во компаниите кои нудат и даваат поддршка на американската војска во Авганистан и Ирак. На официјалните страници на двете компании „Флуор“ и „КБР“ се ...

Бегалски бран од Авганистан и се заканува на Турција

Турската дирекција за безбедност предупреди дека  големи мигрантски групи од Авганистан се движат кон турска територија. Според податоци на миграциските служби, дневно по околу 500 бегалци ја преминуваат турската граница, ...

Во Авганистан уапсен Германец

Авганистанските сили за безбедност уапсија германски државјанин при операција против талибанците во јужната провинција Хелманд. Локалните власти соопштија дека приведениот маж поседувал документи, кои го идентификуваат како државјанин на Германија. ...

„Исламска држава“ изврши самоубиствен бомбашки напад во Кабул

Најмалку 29 лица загинаа во четири напади во три провинции во Авганистан, соопштија локалните власти. Во главниот град Кабул загина најмалку едно лице, а шестмина се повредени во самоубиствен бомбашки ...

ИОМ: Сирија најопасно место за хуманитарните работници во 2017 година

Најопасна земја за хуманитарните работници минатата година беше Сирија, каде загинаа 29 луѓе кои пружаа помош за населението, сооопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ). На второ место е Судан, ...

16 години од нападите во САД

На 11 септември 2001 година, 19 терористи, поврзани со исламистичката екстремистичка организација „Ал Каеда“, киднапираа четири патнички авиони и извршија самоубиствени напади врз цели во САД. Според извештајот на Комисијата ...

Според стапката на невработеност, Македонија е едно место пред Лесото!

Македонија се најде меѓу дваесетте земји со најголема невработеност во светот, според листата на Тrading Еconomics.  Листата е составена врз основа на последните податоци од Светската банка. Прва на листата на невработеност ...

Page 4 of 4 1 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER