fbpx
Илустрација подготвена со AI gencraft
Фото: Скриншот
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот

Tag: Авганистан

Катастрофални поплави во Авганистан, голем број загинати

Три авганистански провинции се погодени од разорни поројни поплави бидејќи новиот бран водени стихии се заканува во северниот дел на земјата, соопштија денеска локалните власти, додавајќи дека загинале најмалку 153 ...

Тензии меѓу Пакистан и Авганистан откако Исламабад започна воздушни напади врз засолништата на исламистите

Пакистански борбени авиони нападнаа сомнителни засолништа на бунтовници во Авганистан само неколку дена откако беше планиран и извршен крвав обид за атентат врз пакистански воен персонал од авганистанска територија. Двата ...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи (фото извор: МНР)

Османи на панел за поддршка на бранителите на демократијата од Авганистан: Северна Македонија покажа одговорност кога тоа беше најпотребно

Северна Македонија ги отвори вратите за околу 800 бегалци од Авганистан, силно демонстрирајќи солидарност и одговорност кога тоа беше најпотребно, истакна министерот за надворешни работи, Бујар Османи на денешната панел ...

Фото: миа.мк

ЕУ издвојува 140 милиони евра за поддршка на авганистанскиот народ

Европската Унија реши да ослободи 140 милиони евра помош за задоволување на основните егзистенцијални потреби на Авганистанците во областа на образованието, здравството и земјоделството и за економско зајакнување на жените ...

Талибанците им забрануваат на жените да тргуваат со мажи (фото извор: Public Domain Pixabay)

Талибанците им забранија на жените да го посетуваат популарниот национален парк во Авганистан

Талибанската влада им забрани на жените да го посетуваат националниот парк Банд-е-Амир во провинцијата Бамијан. Вршителот на должноста министер за доблест и пороци на Авганистан, Мохамад Калед Ханафи, изјави дека ...

Фото: Авганистанска женска фудбалска репрезентација во егзил во Австралија / Wikimedia commons

Профитот пред човековите права: ФИФА ја занемарува авганистанската женска фудбалска репрезентација во егзил

Во Авганистан во моментов нема жени кои играат фудбал. Ниту на теренот, ниту на светската ранг-листа на ФИФА. Од март 2022 година, Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) ја наведува женската селекција ...

epa09444881 Afghan women hold placards as they demand Taliban to protect their rights in Kabul, .  EPA-EFE/STRINGER

Родовите злосторства на талибанците против човештвото

ГОРДОН БРАУН / Project Syndicate Родовото прогонување претставува сериозно злосторство против човештвото. Воспоставувајќи родов апартхејд со тоа што им се негира пристапот до образование на девојчињата и жените, многу членови на талибанскиот режим во ...

Скриншот од протестот на авганистанките против талибанските власти по последната забрана на салоните за убавина

Талибанскиот режим насилно ги задушува протестите за права на жените во Авганистан

По последната одлука на Талибанската влада да се затворат фризерските салони и центрите за убавина на жените, која значи сериозно ограничување на правата и слободите на авганистанските жени и девојки, ...

Талибанците им забрануваат на жените да тргуваат со мажи (фото извор: Public Domain Pixabay)

ОН: Третманот на талибанците кон жените може да се третира како родов апартхејд

Специјалниот известувач на Обединетите нации за човекови права во Авганистан Ричард Бенет, пред Советот за човекови права во Женева рече дека дејствијата на талибанците против авганистанските жени и девојки може ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER