fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: Авганистан

Фото: миа.мк

ОН: Помошта за Авганистан доведена во прашање поради загрозување за правата на жените

Претставничката на ОН во Авганистан, Роза Отунбаева, предупреди дека најверојатно, поради тоа што талибанските власти не ги почитуваат правата на жените, ќе има намалување на помошта и инвестициите во развојот ...

Талибанци (фото: Lorenzo Tugnoli/FTWP)

Новите владетели на Авганистан ги заменуваат граѓанските права со „Божји закон“

Кога Талибанците ја презедоа контролата врз Авганистан, веднаш започнаа со „кампања за прочистување“, пишува Вашингтон Пост. Целта на оваа кампања е да ги укине граѓанските закони и институции и да ...

Земји-членки на Советот за безбедност на ОН ги повикаа талибанците да ги прекинат угнетувачките мерки против жените во Авганистан

Десетина земји-членки на Советот за безбедност на ОН денеска ги повикаа талибанците да ги прекинат сите угнетувачки мерки против жените во Авганистан, на маргините на состанокот зад затворени врати за ...

epa10375674 Afghan female student leave Kabul University in Kabul, Afghanistan, 21 December 2022. The ruling Taliban has banned women from attending university in Afghanistan, according to an order issued on 20 December 2022. After regaining power, the Taliban initially insisted that women's rights would not be hindered, before barring girls over the age of 12 from attending school earlier this year. The UN envoy to Afghanistan, Roza Otunbayeva, once again condemned the closure of secondary schools for girls, a move which she said would mean there would be no more female students eligible for university within two years.  EPA-EFE/STRINGER

Советот за безбедност на ОН ги повика авганистанските власти да ги укинат ограничувањата за жените

Советот за безбедност на ОН синоќа го осуди зголемувањето на ограничувањата за жените во Авганистан и ги повика талибанците, кои се на власт во таа земја, веднаш да ги укинат. ...

Талибанците им забранија на жените да работат во невладини организации, со три исклучоци

Забраната на Талибанците за жени кои работат во невладини организации во Авганистан не се однесува на вработените во Обединетите нации, меѓународниот женски персонал и жените кои даваат здравствени услуги, пишува ...

Скриншот од видео објавено на Твитер профилот на Шабнам Насими, поранешна советничка за мигранти во британската влада.

Протест на жени во Авганистан, талибанците ги растераа со водени топови

Десетици девојки и жени, главно студентки, излегоа денеска на улиците на западниот авганистански град Херат, протестирајќи поради забраната за образование на жените воведена од талибанските власти, објави Си Ен Ен. ...

Османи побарал помош од Турција за евентуално извлекување на наши државјани од Авганистан

Министерот за надворешни работи Бујар Османи остварил контакт со неговиот турски колега Мевљут Чавушоглу од кого добил уверување дека, доколку има потреба, ќе помогнат при извлекување на македонските државјани од ...

Page 2 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER