fbpx
Фото: МИА
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: барикади

(ИЗБОР) Албански медиуми: Сè уште се затворени граничните пунктови кај Јариње и Брњак, одложена е ескалацијата меѓу Косово и Србија

Во денешните изданија на албанските медиуми во регионот преовладува ситуацијата со барикадите на северот на Косово и предвидувањата за наредната година во однос на евентуалната ескалација на ситуацијата. Досега е ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Германија ги повика Србите да ги отстранат барикадите

Утринските изданија на медиумите на албански јазик во регионот се во знакот на барикадите. Падна барикадата на граничниот премин Мердаре. Посебно внимание предизвика повикот на германската влада до Србите во ...

Фото извор: МИА

Џачка апелира до САД И ЕУ да инсистираат на дијалог за Косово, а Курти и Вучиќ да разговараат

Албанската министерка за Европа и надворешни работи Олта Џачка повторно реагираше на тензиите на северот на Косово, но овој пат со поблаг тон во споредба со синоќешната реакција, јави дописничката ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Нови барикади на северот на Косово, Србија ги стави војниците во состојба на готовност

КОХА: Нови барикади на северот на Косово На северот на Косово поставени се две нови барикади, една во Северна Митровица и една во Звечан, на местото познато како Керши и ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Кој ќе ги отстрани барикадите, косовскиот Уставен суд за одлуката за Заедницата, Академијата на науки на Косово вели дека Албанците христијани биле насилно преобратени во муслимани

РТК: Косовската полиција има капацитет да ги отстрани барикадите „Безбедносните експерти во Косово оценуваат дека косовската полиција има капацитет да ги отстрани барикадите, но сметаат дека со оглед на чувствителноста ...

Natasa Kandic, photo by Nihad Ibrahimkadić - Anadolu Agency

Кандиќ: Барикадите на северот на Косово мора да се отстранат, ако не од тие што ги поставиле, тогаш КФОР треба да го направи тоа

Мора да се отстранат барикадите на северот на Косово. Ако не се отстранат од  тој што физички ги поставил, тогаш тоа треба да го направи КФОР, со политичка поддршка на ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER