fbpx
Тошковски - Османи
Фото: Укринформ
Фото: МИА
Џулијан Асанж (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: битка за Бахмут

Фото: Укринформ

Украинските сили напредуваат северно и југозападно од Бахмут додека Москва и Кијив сигнализираат за почеток на украинската контраофанзива

Украинските сили на 5 јуни направија ограничен напредок северно и југозападно од Бахмут, објави Институтот за изучување на војната (ISW) во својот извештај. Украинската заменик министерка за одбрана Хана Маљар ...

Фото: Укринформ

Резников вели дека Бахмут останува под контрола на Кијив, Пригожин потврдува дека Украинците ги задржуваат позициите во југозападниот дел на градот

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников во интервју за CNA на маргините на дијалогот Шангри-Ла на IISS во Сингапур ги отфрли тврдењата на Москва дека го освоила Бахмут во областа ...

Фото: Генералштаб на Вооружените сили на Украина

Битката кај Бахмут не е завршена, Украина се подготвува за нова фаза од војната – деокупација на територијата под руска контрола

Иако водачот на парамилитантната платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин уште пред дваесетина дена го прогласи Бахмут за целосно под руска контрола, борбите на периферијата и на крилата околу градот сé ...

Фото: Генералштаб на Вооружените сили на Украина

Украинските сили продолжуваат да напредуваат на северното и јужното крило на Бахмут, руската војска ги замени „вагнеровците“ во предградијата, додека платениците остануваат во самиот градот

Украинските одбранбени сили продолжуваат да напредуваат на северното и јужното крило на Бахмут, регионот Доњецк, изјави на брифинг полковник Микола Уршалович, заменик-директор на одделот за планирање на Главната дирекција на ...

Фото: Генералштаб на вооружените сили на Украина

Командант Сирски: Украинските бранители постигнаа успех на крилата на Бахмут, борбата продолжува

Украинските бранители постигнаа успех на крилата на Бахмут во регионот Доњецк. Одбранбената операција продолжува, објави командантот на копнените сили на вооружените сили на Украина, генерал полковник Олександр Сирскиј на Телеграм, ...

Фото: Укринформ

Битката не запира, украинските сили се блиску до тактичко опкружување на Бахмут

Додека медиумите во Москва трубат за „остварена мисијата“, откако шефот на платеничата група Вагнер, Евгениј Пригожин прогласи победа во источниот украински град Бахмут, Украина инсистира на тоа дека градот не ...

Фото. Генералштаб на вооружените сили на Украина

Состојба Бахмут: Битката беснее, Украина напредува, Русите се повлекуваат

Според последниот извештај на Институтот за проучување на војната (ISW,)  украинските сили ја презеле „тактичката иницијатива“ и постигнале тактички значајни придобивки околу Бахмут во тактичките операциите и контра нападите на ...

Фото: Укринформ

Состојба Бахмут: Путин се соочува со „најлошото можно сценарио“, напредувањето на украинските сили е почеток на претстојната офанзива

Напредувањето на украинските трупи во насока Бахмут е првиот успех на офанзивните операции во одбраната на градот; сепак, ова е само „делумен успех“, изјави командантот на украинските копнени сили, генерал-полковник ...

Фото: Укринформ

Украинските сили напредуваат северозападно кон Бахмут, руските трупи се повлекуваат во паника

Украинската армија во саботата соопшти дека напредува околу Бахмут, епицентарот на борбите со руските трупи во источна Украина. Украинските војници напредуваат во неколку области на фронтот во насока Бахмут, додека ...

Фото: Укринформ

Тешки борби од блиско растојание се водат во Бахмут, командантот на силите за специјални операции ги посети бранителите

Во западните области на градот Бахмут, регионот Доњецк, во тек се тешки борби од блиско растојание, објави британското Министерство за одбрана во ажурираниот извештај повикувајќи се на разузнавачки податоци. „Клучен ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER