fbpx
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата
Фото: МИА архива
Фото: МИА

Tag: бизнис

Битиќи: ЕУ е за сите нас!

„Интеграцијата кон Европската Унија е наша децениска определба, на сите граѓани на оваа држава. Да не дозволуваме да бидеме подведени под лошото поведение на малкумина, на кои им одговара матната ...

Бизнисите и граѓанското општество гледаат стабилност и извесност на македонската економија со членството во ЕУ

На трибината „Ние сме Европа“, која започна вчера вечер од Скопје, од плоштадот Јадран, на темата: „ЕУ за македонската економија“, покрај премиерот Ковачевски, вицепремиерот за европски прашања Маричиќ, министерот за ...

Костовски: Знаеме за она размислување на Груевски и Јанакиевски од типот „да не е многу пет проценти“

Знаеме за она размислување на Груевски и Јанакиевски од типот „да не е многу пет проценти…“, потсетува аналитичарот Љубомир Костовски во својата анализа за ЦИВИЛ Медиа, под наслов „Стопанствениците во време ...

Стопанствениците во време на груевизмот го држеа јазикот за забите кога државата им беше вечен должник

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Забележливо е дека, во последно време, оние од Шампитата се обидуваат огромната интелектуална инсуфициенција во однос на потребите на мигот да ги надоместуваат со ископување на лица од ...

(ВИДЕО) Циркуларната економија повеќе од бизнис и профит

На конференцијата на ЦИВИЛ под наслов „Визии за зелена иднина: Партнерство за циркуларност“, во четвртата сесија говореа Габриела Кулeбанова на тема „Проценка на капацитетите за развој на циркуларната економија во ...

Состанок на бизнис платформата ЕУ-Западен Балкан во Скопјe

Во организација на Коморскиот инвестициски форум денеска во Скопје ќе се одржи состанок на бизнис платформата ЕУ-Западен Балкан, која обезбедува структуриран и континуиран дијалог помеѓу бизнис заедницата од регионот, претставена ...

Фатмир Битиќи, Фото:Влада.мк

Битиќи на средба со странските компании: Странските компании и владата имаат стабилно партнерство за работа и развој

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, и економскиот тим на Владата на РСМ, остварија редовна ...

Архива (скриншот), протести на 6 јули 2022

(2023) Сценарио 6/8: Пад на проевропската влада во Северна Македонија

ЏАБИР ДЕРАЛА Линк до СЦЕНАРИО 1/8 | Линк до СЦЕНАРИО 2/8 | Линк до СЦЕНАРИО 3/8 | Линк до СЦЕНАРИО 4/8 | Линк до СЦЕНАРИО 5/8 Сценаријата за уривање на проевропската власт во Северна Македонија се обистинуваат. ...

Шаќири: Континуирано се унапредува образованието на младите Роми и од нив се очекува да учествуваат во креирање на општествените промени

Ниеден бизнис не може да започне без идеја, односно без креативност. Не може да успее без знаење како да се менаџираат работните процеси и не може да се развие без ...

ФИТР: Земјава ќе стане нова атрактивна дестинација за дигитални номади

Во ерата на дигитална економија која овозможува се поголема слобода во начинот на работење, државава има голем потенцијал да привлече експерти од целиот свет. Дополнително, КОВИД кризата придонесува за зголемување ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER