fbpx
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: бомбардирање

Во регионот Харкив, руската инвазивна армија го гранатирала Вовчанск во раните утрински часови на 21.01.2024 година Фото: Укринформ

Утринава Вовчанск се соочува со силно бомбардирање

Во регионот Харкив, руската инвазивна армија го гранатирала Вовчанск во раните утрински часови, употребувајќи минофрлачи и фрлајќи воздушна бомба, изјави Олех Синиехубов, шеф на регионалната воена администрација, пренесува Укринформ. Речиси 15 ...

Израел го зголеми бомбардирањето на Газа, се водат жестоки борби

Израел го засили бомбардирањето на Појасот Газа синоќа, при што загинаа најмалку 40 луѓе, соопштија Палестинците, откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека заложниците може да се ослободат само со ...

Во руското бомбардирање загинаа двајца спасувачи во регионот Запорижја

Во обновеното бомбардирање од страна на руските војници врз цивилната инфраструктура во регионот Запорижја загинаа двајца вработени во Државната служба за вонредни состојби на Украина, напиша Украинскиот министер за внатрешни ...

Денови на бомбардирањето

СВЕТИСЛАВ БАСАРА / KURIR.RS Комеморативните репризи на бомбардирањето на НАТО, кои се случуваат секој 24 март, во извесна смисла се српска историја во минијатура. Главна карактеристика на сите нас кои ...

Деветнаесет години од бомбардирањето на РТС

Со полагање на венци и цвеќе на спомненикот „Зошто“ денеска ќе биде одбележана 19-годишнината од загинувањето на вработените во Радио-телевизија Србија при бомбардирањето во 1999 година. На комеморацијата ќе присуствуваат ...

Добро утро со Орданоски

Тајните служби, пред дождот

Пишува: Сашо Орданоски Пред петнаесетина и повеќе години, во полуофицијална посета на Македонија беше дојден тукушто пензионираниот шеф на една од најголемите западни служби за разузнавање, еден постар, негуван господин ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER