fbpx
Илустрација подготвена со AI gencraft
Фото: Скриншот
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот

Tag: Борис Џонсон

epa08656359 Britain's Prime Minister Boris Johnson leaves his official residence at 10 Downing street to attend Prime Ministers Questions in London, Britain, 09 September 2020. Prime Minister Boris Johnson announced that starting from 14 September social gatherings of more than six people will be illegal in England amid a steep rise in coronavirus cases.  EPA-EFE/NEIL HALL

Истрага во Обединетото Кралство заради одлуките за „затворање“ поврзани со Ковид-19

Политичките одлуки околу „заклучувањата, односно т.н. локдаун) ограничувањата за патување и физичкото дистанцирање за време на пандемијата на коронавирус ќе бидат под микроскоп со почетокот на следната фаза од истрагата ...

Руската пропаганда со лажна фотографија од Борис Џонсон и професорите од националниот универзитет во Лиов со „нацистички поздрав“

Руската пропаганда создаде лажна фотографија со професорите од националниот универзитет Иван Франко во Лвив и Борис Џонсон како поздравуваат со „нацистички поздрав“. Медиумите во Кремљ и Z-Telegram каналите на воените ...

Борис Џонсон: Верувам дека победата ќе дојде, и уште посилно верувам во тоа откако разговарав со тие повредени војници, тоа го гледате во нивните очи

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон, во својата колумна за The Spectator ја критикуваше британската влада и сојузниците за одложување на испораката на оружје за Украина и повика тоа да се ...

Британските конзервативци изгубија две стратешки важни изборни единици

Владејачките британски конзервативци денеска загубија две стратешки важни изборни единици, но неочекувано ја задржаа старата изборна единица на Борис Џонсон, што претставува неуспех за главната опозициска Лабуристичка партија. Вонредните избори ...

epa08656359 Britain's Prime Minister Boris Johnson leaves his official residence at 10 Downing street to attend Prime Ministers Questions in London, Britain, 09 September 2020. Prime Minister Boris Johnson announced that starting from 14 September social gatherings of more than six people will be illegal in England amid a steep rise in coronavirus cases.  EPA-EFE/NEIL HALL

Британската полиција повторно ја отвори истрагата за „Партигејт“

Британската полиција денеска повторно отвори истрага за прекршувањето на владините правила во карантинот за време на пандемијата, откако ги прегледа видео снимките од членовите на владејачката Конзервативна партија како танцуваат ...

Џонсон: Путин ми се закани со ракетен напад пред нападите на Украина

Поранешниот премиер на Велика Британија, Борис Џонсон изјави дека претседателот на Русија, Владимир Путин му се заканувал со ракетен напад во текот на вонреден телефонски разговор пред рускиот напад врз ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER