fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: Божиќ

Војо Маневски

На Бадник ми се разјасни: Од каде се наследува талентот за местење тендери

ВОЈО МАНЕВСКИ Пред големите денови, преданијата велат дека се отвора небото. Божјите висини го потсетуваат човештвото дека сѐ повеќе скршнува од зададениот пат. Не ми е дадено да ги тврдам ...

Ковачевски со честитка за Божиќ: Раѓањето Христово е симбол за нов почеток, за нови можности што носат добро за сите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, во чест на големиот христијански празник, Рождество Христово – Божиќ, во име на Владата и во свое име, упати телеграма со ...

Фото: Фејсбук

Божиќ во Украина: Помеѓу жестоките борби на фронтот, бруталните руски гранатирања и пропагандата на Кремљ

Украинците втора година по ред го прославуваат Божиќ во услови на целосна руска воена агресија, жестоки борби на линиите на фронтот и брутално руско ракетирање и гранатирање на цивилната инфраструктура. ...

Фото: Скриншот thenationalnews.com

„Господ е под урнатините во Газа“: Додека палестинските христијани тагуваат, Божиќ практично е откажан во Витлеем

Додека црковните ѕвона одекнуваат низ тесните улички на Витлеем кои личат на лавиринт со приближувањето на Божиќ, градот на Западниот Брег, окупиран од Израел, традиционално треба да биде преполн со ...

Украина го поместува православниот Божиќ од 7 јануари на 25 декември

Украинскиот Парламент денеска гласаше за промена на датумот на православниот празник Божиќ од 7 јануари на 25 декември. Целта на предлог-законот поднесен од претседателот Володимир Зеленски е „одвојување од руското ...

Ковачевски: Со добра мисла и добри дела може да одиме напред

Премиерот Димитар Ковачевски, во име на Владата и во свое лично име, упати честитка за Божиќ до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ охридски и македонски, г.г. ...

Вартоломеј во Божиќната честитка до Украинците: Вестите за Божиќ во Украина одекнуваат заедно со вревата на војната

Вселенскиот патријарх Вартоломеј во Божиќната честитка до Украинците рече дека Божиќ во Украина сега одекнува заедно со вревата на војната и судирот на оружјето. „За жал, оваа година пораката на ...

Божиќ во Бруклин, САД (Wikimedia Commons)

Денеска е Божиќ по Грегоријанскиот календар, најрадосниот христијански празник

Верниците кои го користат Грегоријанскиот календар денеска, 25 декември, денот на раѓањето на Исус Христос, го слават Божиќ, најрадосниот христијански празник. Божиќ го слават Римокатоличката црква, протестантската и англиканската црква, ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER