fbpx
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè

Tag: безбедност

Шенген пристигнувања (Foto: Wikimedia Commons)

Состанок на шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ за импликациите врз Шенген зоната од ситуацијата на Блискиот Исток за внатрешната безбедност во ЕУ и миграцијата

Министрите за внатрешни работи на земјите членки на ЕУ денеска се среќаваат во Луксембург каде ќе разговараат за ситуацијата во Шенген зоната, импликациите од ситуацијата на Блискиот Исток за внатрешната ...

Фото Аеродром Тулуз

Шест француски аеродроми евакуирани по „закани за напад“

Шест аеродроми низ Франција се евакуирани денеска откако по имејл беа испратени „закани за напад“, изјави полициски извор за локални медиуми. Евакуацијата на аеродромите во Лил, Лион, Нант, Ница, Тулуз ...

Петровска: Јадранската повелба е успешен регионален механизам со потврдени резултати

Министерката за одбрана Славјанка Петровска, утрово се обрати на годишната конференција на началници на Генералштаб на земјите – членки на САД – Јадранската Повелба, на која присуствува и генералот Кристофер ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

Еднодневна „мала војна“ во Косово: Густ сообраќај од дезинформации и пропаганда

ЏАБИР ДЕРАЛА Извештаите, толкувањата и коментарите околу „малата војна“ во Бањска, Звечани, на експлозивниот север во Косово на 24 септември, се движат со брзина на светлината меѓу фактите и фантастичното. ...

Бесрамен настап на Лавров на ОН, за Зеленски Русија е светска закана за мирот, Рама го „прегази“ рускиот претставник

Руската агресија врз Украина како приоритетна тема овие денови во Обединетите нации, очекувано им даде простор на руските претставници да се стават во улога на „промотори“ на оправданоста на воените ...

Попоска: По повеќе од две децении од падот на кулите близначки, повеќе од секогаш, се соочуваме со пад на либералните вредности врз кои е базирано општеството за кое се бореа многу генерации

„Нападите од 11/09 донесоа нова ера во светската политика и тектонски промени во односите на моќ и разбирањето на заканите по светскиот мир и безбедност, во кој се до тогаш, ...

Анкета на Евробарометар: Руската инвазија на Украина претставува закана за безбедноста на ЕУ

Повеќе од една година по нападот на Русија врз Украина, жителите на земјите од ЕУ беа прашани дали мислат дека руската инвазија на Украина претставува закана за безбедноста на Унијата. ...

ФОТО: ЦИВИЛ Медиа

Одбележан Денот на Армијата – највисокото признание за припадниците на Армијата не се медалите, туку довербата од граѓаните

Нашата Армија даде огромен придонес и помош за време на природните катастрофи, од кои беа погодени нашите партнерски земји - земјотресите во Турција, поплавите во Словенија, а застана и во ...

Исланд, Данска и Ирска се најбезбедните земји во светот, Северна Македонија трета во регионот, зад Словенија и Хрватска

На врвот на листата на најбезбедни земји во светот е Исланд, следуваат Данска и Ирска, покажува најновата листа на Глобалниот индекс на мирот направена од Институтот за економија и мир. ...

Page 2 of 14 1 2 3 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER