fbpx

Tag: безбедност

Емануел Макрон

Макрон им нареди на министрите да ги вратат редот и безбедноста на улиците низ Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон им наложи на министрите на синоќешната вонредна владина седница „да продолжат да прават се за да се воспостави редот и да се гарантира враќање на безбедноста ...

Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)

Столтенберг: НАТО треба дискутира за безбедносни гаранции на Украина по војната

НАТО мора да дискутира за опции на Украина да ѝ се дадат безбедносни гаранции за периодот по војната со Русија, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг, пренесува МИА. ...

Фото: Влада.мк

Ковачевски од ООН: Основа за градење на мирот е јакнењето на довербата, превенцијата и одговорноста

„Основа за градењето на мирот е јакнење на довербата и превенцијата, а одговорноста за тоа е кај нас, Владите на државите членки на ОН. Тоа е многу пати пати повторено, ...

Петровска – Рубин: Северна Македонија и САД заеднички во борба со дезинформациите

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска се сретна со специјалниот пратеник и координатор на Центарот за глобален ангажман на американскиот Стејт департмент, Џејмс Рубин со кого разговараше за штетното влијание ...

Спасовски-Валадас од Брисел: Заеднички ги имплементираме најдобрите европски практики во полициското работење со Европскиот полициски синдикат

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во рамки на работната посета на Брисел, оствари билатерална средба со претседателот на Советот на Полициските синдикати на Европа,  Рикардо Валадас. Изразувајќи го задоволството ...

Директорот на БЈБ, Сашо Тасевски ја отвори обуката на тема „Јавна и приватна безбедност“

„Јавната безбедност претставува дел од севкупната безбедност, односно оној најконкретен облик на безбедноста насочен кон заедницата и кон нејзините граѓани. Сегмент што во целост е нормативно регулиран со низа законски ...

Фото: Министерство за одбрана

Петровска, Столтенберг и Агелер со иста порака од Одбранбениот форум 2023: Заедно посилни, обединети околу исти вредности за гаранција на евроатлантската безбедност и стабилност

Симбиозата помеѓу одбраната и Армијата, од една и академската заедница и невладиниот сектор од друга страна, геополитичката реалност и важноста на членството во НАТО и развојот на одбраната и Армијата ...

Средба Петровска – Борел: Европската Унија со 9 милиони евра ќе го поддржи процесот на опремување и модернизација на Армијата на Северна Македонија

Денеска во Министерството за одбрана, министерката Славјанка Петровска го пречека високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел кој престојува во посета на Северна Македонија. Високиот претставник ...

Aмб. Дир на Конференцијата „Украина - Година на хероизмот“, Скопје, 24 февруари 2023, Дом на АРМ

Самитот на НАТО во Вилнус и безбедносни гаранции за Украина – шанса за стабилен мир

Пишува: Амб. ЛАРИСА ДИР Вонредна и Ополномоштена Амбасадорка на Украина во Република Северна Македонија Во 2008 година, во Букурешт, шефовите на држави и влади на земјите-членки на НАТО, дискутирајќи го прашањето ...

Page 2 of 13 1 2 3 13

CIVIL MEDIA NEWSLETTER