fbpx

Tag: безбедност

Фото: Влада.мк

Ковачевски од ООН: Основа за градење на мирот е јакнењето на довербата, превенцијата и одговорноста

„Основа за градењето на мирот е јакнење на довербата и превенцијата, а одговорноста за тоа е кај нас, Владите на државите членки на ОН. Тоа е многу пати пати повторено, ...

Петровска – Рубин: Северна Македонија и САД заеднички во борба со дезинформациите

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска се сретна со специјалниот пратеник и координатор на Центарот за глобален ангажман на американскиот Стејт департмент, Џејмс Рубин со кого разговараше за штетното влијание ...

Спасовски-Валадас од Брисел: Заеднички ги имплементираме најдобрите европски практики во полициското работење со Европскиот полициски синдикат

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во рамки на работната посета на Брисел, оствари билатерална средба со претседателот на Советот на Полициските синдикати на Европа,  Рикардо Валадас. Изразувајќи го задоволството ...

Директорот на БЈБ, Сашо Тасевски ја отвори обуката на тема „Јавна и приватна безбедност“

„Јавната безбедност претставува дел од севкупната безбедност, односно оној најконкретен облик на безбедноста насочен кон заедницата и кон нејзините граѓани. Сегмент што во целост е нормативно регулиран со низа законски ...

Фото: Министерство за одбрана

Петровска, Столтенберг и Агелер со иста порака од Одбранбениот форум 2023: Заедно посилни, обединети околу исти вредности за гаранција на евроатлантската безбедност и стабилност

Симбиозата помеѓу одбраната и Армијата, од една и академската заедница и невладиниот сектор од друга страна, геополитичката реалност и важноста на членството во НАТО и развојот на одбраната и Армијата ...

Средба Петровска – Борел: Европската Унија со 9 милиони евра ќе го поддржи процесот на опремување и модернизација на Армијата на Северна Македонија

Денеска во Министерството за одбрана, министерката Славјанка Петровска го пречека високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел кој престојува во посета на Северна Македонија. Високиот претставник ...

Aмб. Дир на Конференцијата „Украина - Година на хероизмот“, Скопје, 24 февруари 2023, Дом на АРМ

Самитот на НАТО во Вилнус и безбедносни гаранции за Украина – шанса за стабилен мир

Пишува: Амб. ЛАРИСА ДИР Вонредна и Ополномоштена Амбасадорка на Украина во Република Северна Македонија Во 2008 година, во Букурешт, шефовите на држави и влади на земјите-членки на НАТО, дискутирајќи го прашањето ...

Петровска – Агелер: Криволак е воен полигон од светска класа

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и амбасадорката на САД, Анџела Агелер денеска го посетија армискиот полигон „Криволак“, каде се изведе вежба со хеликоптери од типот Black Hawk на копнените сили ...

Илиоска – Апатураи: НАТО ќе продолжи со поддршката на Северна Македонија, се до градење на висока отпорност кон хибридните закани

Денеска, по повод посетата на НАТО делегацијата предводена од заменик-помошникот генерален секретар за новите безбедносни предизвици, Џејмс Апатураи, на која домаќин е Секретарот на Советот за координација на безбедносно- разузнавачката ...

По заканата со бомба, блокирана улицата и испразнета гимназијата „Јосип Броз - Тито“ во центарот на Скопје, 27 октомври 20222 (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

Лажни се заканите за бомби во дел од институциите, МВР продолжува со проверките во преостанатите објекти

Проверките по дојавите за бомби во Градскиот трговски центар, Ист гејт мол, хотел Мериот, Музеј на град Скопје, Спомен куќа Мајка Тереза, Транспортен центар, ТЦ Бисер и Џевахир холдинг покажале ...

Page 1 of 12 1 2 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER