fbpx
Фото: Фејсбук СДП

Tag: безбедност

Атал: Франција го покрена степенот на тревога од тероризам на највисоко ниво

Француската влада го покрена нивото на тревога од тероризам на највисоко ниво по пукањето во Москва, изјави синоќа премиерот Габриел Атал по состанокот на највисоките безбедносни и одбранбени претставници со ...

Мишел: За именување на еврокомесар за одбрана потребна е промена на Договорот од Лисабон

За воведување на функцијата еврокомесар за одбрана ќе биде потребна промена на Договорот за функционирање на Европската Унија, изјави претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел. Во интервју за група ...

Американскиот конгресмен Тарнер тврди дека има сериозни закани за националната безбедност на САД

Претседателот на Комитетот за разузнавачки прашања на Конгресот на САД, Мајк Тарнер денеска соопшти дека има информации за сериозна закана за националната безбедност на САД. Тарнер денеска испрати е-пошта до ...

Франција ја зголеми безбедноста во црквите во текот на божиќните празници поради страв од терористички напади

Франција ќе ја зголеми безбедноста околу црквите во текот на божиќните празници поради можни напади, пренесува ДПА. Полицијата и жандармеријата ќе бидат видливо распоредени пред црквите за да ги заштитат ...

Фото: Скриншот

Руска провокација на границата со Естонија, во НАТО базата во Тапа подготвени да го одвратат агресорот од исток

Од руската страна на границата помеѓу Русија и Естонија, кај преминот Ивангород-Нарва се појави провокативен билборд на кој пишува „Руските граници не завршуваат никаде“. Ова го привлече вниманието на советникот ...

Фото: МИА

24 ЧАСА: ОБСЕ е живо; О`Брајан убаво посочи кој лаже и за кого не треба да се гласа, изјави Ковачевски; дебакл на Лавров на Самитот на ОБСЕ

ТЕМА НА ДЕНОТ Дводневен министерски состанок на ОБСЕ во Скопје Со завршна прес конференција заврши 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ, на кој ...

Лавров игнорира прашања што не му се допаѓаат за агресијата врз Украина, недоличен однос кон новинарка од Грузија

Самитот на ОБСЕ во Скопје уште еднаш ја покажа солидарноста на демократскиот и цивилизиран свет со Украина и осудата на руската агресија врз украинскиот народ. Повеќето дипломати од повеќе од ...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг (фото извор: Каналот на Телеграм на Украинската Верховна Рада)

Шефот на НАТО: Размислуваме за трајно зголемување на војниците во Косово

НАТО размислува за трајно зголемување на бројот на војници во Косово со цел да ги држи тензиите под контрола, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. НАТО испрати стотици дополнителни ...

ОН за пораст на омразата по нападот на Хамас: И Евреите и муслиманите велат дека не се безбедни

Високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Туерк денеска изрази жалење за „значителното зголемување на омразата“ во светот по нападите на Хамас на 7 октомври. Туерк во изјавата рече ...

Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER