fbpx
Џабир Дерала

Tag: Велес

Црна кампања во Велес

Деновиве започна црна кампања во Велес. На велешките улици добија порака: За кого протестирам во Велес? Шарените умови на СДСМ.  За што протестирам во Велес? Како што ...

Велешани и денеска на мирен протест

Велешани петти ден протестираат по главните улици, движејќи се по познатата маршута, почнувајќи од „Авона“ до штабот на ОК ВМРО - ДПМНЕ во Велес. Протестот поминал мирно и без инциденти во соработка ...

Четврти ден протести во Велес

Велешани вечерва протестираа по четврти пат, со исти барања, и со иста желба за промени. Протестот во Велес започна како и во изминатите денови, од кружниот тек кај "Авона". Повеќе ...

Велес: „Готово е Никола!“

Денешниот продемократски протест во Велес се одржа во мирна атмосфера. Протестот на околу 1.000 граѓани на Велес, започна пред кружниот тек кај „Авона“, од каде демонстрантите се движеа по улицата ...

Втор ден протести во Велес

Втор ден протести во Велес. Повеќе од илјада велешани низ улиците во градот извикуваа: “Нема правда, нема мир!”,  “Оставка!”, “Готово е, Никола!”, “Готово е, Илија!”, “Еве ви го народот!”... Протестот ...

Велес, 17 април 2016: Мафија на робија!

Над 1000 граѓани излегоа на протести во Велес денеска. Низ централниот дел на градот, граѓаните маршираа, извикувајќи ги слоганите: „Нема правда, нема мир! Мафија на робија! Оставка! Еве ви го народот! Поддршка за СЈО!“ ...

Реакција на велешкиот градоначалник: Посветен сум на заложбите секој граѓанин да има подеднаков третман

Градоначалникот на Општина Велес, Славчо Чадиев ги отфрла обвинувањата од прилогот „Се кине каде што е најтенко!”, објавен на порталот на ЦИВИЛ – Центра за слобода на 23 февруари 2016 ...

Се кине каде што е најтенко!

Фета Зеќири од Велес е скаран со своите сопствени родители, затоа што во текот на студените зимски денoви, потрошил многу струја, бидејќи неговото шестчлено семејство се греело со греалка. Тој ...

Оти ЦИВИЛ нема во Америка?

Група граѓани беа собрани во центарот на Велес и нешто дискутираа меѓу себе. Преставувајќи се дека сум граѓански новинар и дека снимам прилог за ЦИВИЛ, ги прашав дали сакаат да ми ...

Page 7 of 7 1 6 7

CIVILMEDIA NEWSLETTER