fbpx
Милорад Додик
epa09691384 Former Ukrainian president Petro Poroshenko attends a court hearing in the Pechersky district court on suspicion of treason and financing of terrorism, in Kiev, Ukraine, 17 January 2022. Poroshenko was summoned on 17 January 2022 to the Pechersky District Court for choosing of restraint with incrimination him the high treason and attempted looting of national values.  Poroshenko was arrested upon entry into Ukrainian territory, as instructed by the Ukrainian Prosecutor-General.  EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен има план...
epa09456826 Investigators at the scene following a fire at a hospital for Covid-19 patients in Tetovo, Republic of North Macedonia, 09 September 2021. At least fourteen deaths have been reported by the Ministry of Health when a fire, thought to have been triggered by oxygen cylinders that provide oxygen to patients with a more severe clinical case of Covid-19, broke out at the hospital.  EPA-EFE/Georgi Licovski

Tag: Велес

„Големо уво“ и во Јавното обвинителство, загадувањето – тема за раздор, ЦИВИЛ-ни активности…

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески ги извести новинарите дека Основното јавно обвинителство води предистражна постапка за телефонската централа во својот објектз поради снимање на сите влезни или излезни телефонски разговори. ...

Меморандум за соработка во превенција од насилен екстремизам меѓу ЦИВИЛ и Општина Велес

ЦИВИЛ – Центар за слобода и Општина Велес денеска потпишаа Меморандум за соработка во спречување, односно превенција од насилниот екстремизам. https://www.youtube.com/watch?v=YGLKj9sgoI4&feature=youtu.be Градоначалникот на Велес, Аце Коцевски, изјави дека ова е ...

Патриотизмот е љубов кон државата

ЦИВИЛ Медиа разговараше со граѓан(к)ите на Велес на тема патриотизам и национализам, што претставуваат тие термини за нив и која е разликата.  https://www.youtube.com/watch?v=AVOqY7elJEw Според еден граѓанин патриотизам претставува љубовта кон ...

Неповторлива шанса за граѓанските новинарки и новинари

Заинтересираните за претстојните семинари за граѓанско новинарство на ЦИВИЛ имаат неповторлива и уникатна шанса да се стекнат со потребните вештини за мониторинг на претстојниот референдум. Семинарите што ќе се одржат ...

Жешко лето за граѓанските новинари

Преку граѓанското новинарство граѓанките и граѓаните имаат можност да бидат контролори на работата на државните и локалните функционери и институции и да вршат притисок тие да работат според законите, транспарентно ...

Царовска: Се утврдуваат евентуални пропусти за случајот со настраданите деца во Велес

На семејството чии три деца загинаа во пожар во нивниот субстандарден дом во Велес социјалните работници му нуделе сместување под кирија уште пред да се случи трагедијата, но, одбивало. Дали ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVILMEDIA NEWSLETTER