fbpx
Џабир Дерала

Tag: Велес

Каква Македонија сакаат велешани?

Тимот на ЦИВИЛ Медиа ги праша велешанки и велешани каква Македонија сакаат. Освен што сакаат мирна и просперитетна Македонија, граѓаните иднината на Македонија ја гледаа и низ призма на промена ...

Коцевски: Потребна е револуција на умот за да ги достигнеме вистинските европски вредности

Градоначалникот на Велес, Аце Коцевски, учествуваше на работилницата „Каква Македонија сакам?“ во организација на ЦИВИЛ. Со присутните граѓански активисти сподели информации што се однесуваа на активностите на општината во областа ...

Велес подготвен за интегрирање во ЕУ

ЦИВИЛ организираше работилница „Каква Македонија сакам?“, како дел од проектот „Акција-Интеграција“, во Велес на која присуствуваа градоначалникот на општината, Аце Коцевски, претставници на граѓанското општество и на политичките партии. Синиша ...

Се утврдува причината за пожарот во Велес во кој загинаа три деца

Основното јавно обвинителство Велес заедно со екипа на СВР Велес денеска продолжија со истрагата на терен во остатоците од изгорената куќа кај велешкиот рид Вршник, каде загинаа три малолетни деца ...

МТСП: Семејството на трите деца кои загинаа во пожарот во Велес е корисник на социјална парична помош

Семејството на трите деца кои вчера настрадаа во пожар во Велес било евидентирано во системот на Центарот за социјална работа во Велес и биле корисници на социјална парична помош, информира ...

Спировска: Потребна ни е младина која е способна критички да размислува

„Младинскиот Образовен Форум е организација која што работи на промоција на критичкото размислување, па како една од активностите кои што ги правиме во насока на тоа е токму оваа работилница ...

Апел за запирање на аерозагадувањето во Велес

Еколошкото друштво „Вила Зора“ денеска на прес-конференција одржана на отворено кај детското игралиште во Населбата Тунел, апелираше до надлежните да превземат мерки за да се запре енормното аерозагадување со бела ...

Уште еден успешен семинар во Велес

Претставници на граѓански организации, млади новинар(к)и, правници и заинтересирани граѓан(к)и од Велес, Чашка, Лозово, Градско и Неготино беа дел од семинарот за граѓанско новинарство во Велес кој го организираше ЦИВИЛ – Центар ...

Улогата на граѓан(к)ите во креирање слободно општество

ЦИВИЛ организираше јавна презентација на проектот „Слободни медиуми за слободно општество“ во Велес на која се зборуваше и за влијанието на медиумите врз слободата на општеството, колку самите медиуми се ...

Page 2 of 7 1 2 3 7

CIVILMEDIA NEWSLETTER