fbpx
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба
epa09950441 Swedish Prime Minister Magdalena Andersson speaks during a parliamentary debate on Sweden's application for NATO membership, at the Swedish Parliment in Stockholm, Sweden, 16 May 2022. The Swedish Parliament is holding a special debate about applying for NATO membership, paving the way for the expansion of the alliance.  EPA-EFE/HENRIK MONTGOMERY  SWEDEN OUT

Tag: Зијадин Села

Седуммината напаѓачи врз пратеникот Села добија вкупно 81 година затвор

Судијката Славица Андреевска денеска ги изрече пресудите за седуммината обвинети за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села во Собранието на РМ на 27 април минатата година. Кире Ѓорѓиевски 13 ...

На 13 јуни пресуда за двајцата обвинети за насилство во одвоената постапка за нападот врз Села

Судот на 13 јуни ќе ја објави пресудата за двајцата обвинети за насилство во одвоената постапка за нападот врз Села во Собранието на Република Македонија од 27 април минатата година. ...

Георгиевски и Павлевски признаа вина, постапката за нападот врз Села ќе се раздвои

Цеjо Георгиевски и Стојан Павлевски за кои Обвинителството по разгледувањето на новите докази го смени обвинителниот акт, од обид за убиство на пратеникот Зијадин Села во насилство за настаните во ...

Завршни зборови во случајот за нападот врз пратеникот Села закажани за 6 јуни

Судењето за случајот за нападот врз Села во Собранието на РМ продолжува со завршни зборови на 6 јуни. На денешното рочиште заврши доказната постапка откако беа прегледани една нова  дополнително поднесена ...

ОЈО обезбедило нова снимка од нападот врз пратеникот Села во Собранието на 27 април

Една нова дополнително предложена снимка од Основното јавно бвинителство и две веќе емитувани снимки во Кривичниот суд денеска повторно се гледаа на барање на одбраната на рочиштето за нападот врз ...

На судењето за нападот врз Села се емитуваат снимки од настаните во Собранието

Со емитување на видео снимки и фотографии од настаните од 27 април минатата година, денеска во Кривичниот суд во Скопје, на токму на годишнината од немилите настани во македонскиот Парламент, продолжи ...

Аљими препозна двајца напаѓачи, тврди дека му помагал на Села

Сведокот Абдулфетах Аљими на денешното рочиште препозна двајца од обвинетите за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Македонија на 27 април минатата година.  Аљими кој беше донесен во ...

Продолжува судењето за нападот врз Села

Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето на обвинетите за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, што се случи на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија.  ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVILMEDIA NEWSLETTER