fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: претседател

На полноќ истекува рокот за доставување на кандидатури за претседател на државата

На полноќ истекува рокот за доставување на кандидатури за претседател на државата до Државната изборна комисија (ДИК). Досега четворица од седуммина кандидати кои собраа потписи од граѓаните поднеле кандидатура до ...

Фото: ЕПА

Зардари положи заклетва за вториот претседателски мандат

Асиф Али Зардари, вдовецот на поранешната пакистанска премиерка Беназир Буто, денеска положи заклетва како 14-ти претседател на Пакистан. На церемонијата во претседателската палата во Исламабад присуствуваа цивилни и воени лидери, ...

Пендаровски собра над 6.000 потписи за кандидатурата за помалку од три часа

Граѓаните изразија голема заинтересираност за поддршка на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Откако утрово беа отворени подрчаните одделенија на Државната избрна комисија, за помалку од три часа над 6.000 граѓани го ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе ја официјализира претседателската кандидатура на Гордана Силјановска-Давкова, СДСМ утре ќе му ја даде поддршката на Стево Пендаровски

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ денеска во Скопје ќе одржи конвенција за избор на кандидат за претседател на државата, за која функција на партискиот повик се пријави професорката Гордана Силјановска-Давкова. Силјановска-Давкова, која ...

Максим Димитриевски кандидат на ЗНАМ за претседател на државата

Максим Димитриевски ќе биде кандидат за претседател на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија, соопшти денеска партискиот портпарол Никола Мемов. Како што соопшти Мемов на прес-конференција, од утре почнува постапката ...

Фото: МИА

Губитничката од претходните избори Силјановска Давкова повторно со Пендаровски во трка за претседателската функција

Раководството на СДСМ донело одлука да поддржи втор претседателски мандат на актуелниот претседател Стево Пендаровски. Партиски извори информираат дека вчера на состанок на раководството на СДСМ е одлучено Стево Пендаровски да биде ...

Кандидатот кој не и одговараше на Кина стана нов претседател на Тајван

Новиот тајвански претседател ќе биде Вилијам Лаи (Лаи Чинг-те) од Демократската прогресивна партија (ДПП). Станува збор за поранешниот потпретседател на Тајван, кандидат кој не и одговара на Кина. По преброени ...

Последни интервјуа на кандидатите за нов состав на ДКСК, одлука следната недела

Последните 14 кандидати за новиот состав на ДКСК одговараа денеска пред пратениците за нивните визии и зошто претендираат да влезат во борбата за спречување на корупцијата. За новиот состав на ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER