fbpx
Марш на Вашингтон - руски фашисти во Москва, 12 јуни 2024 (скриншот од видео)
Гордана Јанкулоска, 2007 (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: десница

Лула да Силва: Демократијата во ЕУ е загрозена по успехот на екстремната десница на изборите за ЕП

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва денеска оцени дека демократијата во Европа е загрозена, имајќи го предвид успехот на крајната десница на изборите за Европскиот парламент. „Имаме проблем со ...

Екстремната десница ја разгледува можноста за формирање на десничарска супергрупа на ЕУ

Лидерите на најрадикалните европски десничарски партии се собраа во средата во Брисел за да разговараат за тоа како да се обедини фрагментираното десно крило на ЕУ, откако постигна добри резултати ...

Избори: Кој кого казни и зошто не?

ЏАБИР ДЕРАЛА Резултатите од европските избори покажуваат најмалку две работи што, ако се изговорат едно по друго, изгледаат контрадикторни, но не се. Големо мнозинство граѓанки и граѓани сакаат Европа да ...

Орбан ги повикува Мелони и Ле Пен да се здружат во создавање десничарска супер група во ЕУ

Молбата на Марин Ле Пен до италијанскиот премиер Џорџија Мелони да формира десничарска супер група во следниот Европски парламент ја доби поддршката од еден од најистакнатите европски националисти: Виктор Орбан. ...

Шолц: Екстремно десничарските разговори за ремиграција потсетуваат на мрачната историја

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја понуди својата поддршка на демонстрантите кои излегоа на улиците низ земјата за да ја осудат екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (АфД) и другите ...

Титлување на атеизмот

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Ако кон животот на нашето население се погледне од аспект на историските собитија во последните 200 години, откако е лансирана тезата за одвојување на црквата од државата, би ...

Giorgia Meloni, left, now Italy’s prime minister, being confronted last year by an activist at a rally in Cagliari, Italy. Ms. Meloni gave impassioned speeches on the campaign trail against same-sex parents.Credit...Gianni Cipriano for The New York Times

Човековите права во Италија на удар на десничарската премиерка Мелони

Сурогат мајчинството се појавува како проблем за тврдокорната десница на Италија. Премиерката Џорџија Мелони им наредила на италијаските општините да престанат да ги верификуваат странските изводи на родени за истополовите парови ...

ЈАНША И ВУЧИЌ прескокнати граници кога постои личен политички интерес

Пактот Јанша – Вучиќ и јакнењето на балканската десница

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Словенечките и српските власти пред последните парламентарни избори во двете земји си помагале во изнаоѓање податоци со кои сакале да ги оцрнат водечките политичари на опозицијата, пишува словенечкиот ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER