fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: фамилија

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Конечно, сонцето на слободата ќе ја огрее Фамилијата. Да живее правдата!

ЏАБИР ДЕРАЛА Една голема неправда е исправена. Апелацискиот суд ги укина пресудите на неколку членови на благородната Фамилија, тие посветени чувари на македонската демократија и прогрес, и ги врати на ...

Македонија оди по тенка жица

Сѐ можеше да биде подобро. Буквално сѐ. Првата грешка од почетокот на отпорот против диктаторчето и неговата Фамилија беше да се седне со нив на преговарачката маса. Тоа го бараше ...

Фотографија: Томислав Георгиев

Пролетните планови на Мијалков

„Саше се враќа на пролет. Договорено е.“ – тоа е пораката што вчера ја добија голем број членови на ВМРО-ДПМНЕ. Што може да значи оваа порака? Тајмингот на пораката се ...

Добро утро со Орданоски

Цената на „избањатата“ лојалност

пишува: Сашо Орданоски Основано е да се мисли дека, да не пребегаа двајцата обвинети високи функционери од МВР во Грција, осудениот Ѓоко Поповски во случајот „Триста“ немаше да заврши во притвор, ...

Добро утро со Орданоски

Магарешки приказни

Пишува: Сашо Орданоски Како што тргнало, за очекување е наскоро опозицијата да излезе со обвинувања во јавноста дека сегашната Македонска влада, на чело со Заев, е виновна и за кумановскиот инцидент ...

Добро утро со Орданоски

За блажената состојба на обвинетите

пишува: Сашо Орданоски Ех, камо да беше така едноставно јавно да се брани г-ѓата Гордана Јанкуловска од навредливите и злобни интернетски напади против неа по повод веста за нејзината благословена состојба... ...

Законот го истуркавте… Çka tash?

Çka tash? Што сега, по ваквиот, делумно применлив закон кој, во принцип, треба да придонесе кон градење на мултикултурно општество? Што ако имаме таков закон, кога очигледно на Ахмети не ...

Добро утро со Орданоски

„Аналитичко-безбедносна мрежа“ – втор дел

Пишува: Сашо Орданоски Разбирливо, реакциите на објавата на некои детали за најновата безбедносна операција на криминалното крило на ВМРО-ДПМНЕ, под оперативно име „Аналитичко-безбедносна мрежа“, предизвика значителни јавни реакции. Убаво, тоа беше ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER