fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: Фатмир Битиќи

Битиќи: Раздвојувањето на економијата и енергетиката може да има сериозни негативни последици – повеќе јавни пари за неефикасни институционални поставености

Со доаѓањето на власт, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски, не само што формираат нова, во смисла на смена на миниситири и дурги кадри, туку и ја реформира досегашната структура на Владата ...

Битиќи за ЦИВИЛ: Политичките кризи и воените конфликти не носат позитивни ефекти, во соработка со регионот и ЕУ можеме да постигнеме енергетска независност и безбедност

„Има позитивен тренд на циркуларната економија во нашата држава, но сѐ уште сме далеку од тоа што би го посакувале. Војните и конфликтите го намалуваат позитивниот тренд и за тие ...

Фатмир Битиќи

Битиќи ги демантира шпекулациите за негово преминување во ВЛЕН

Досегашниот вицепремиер за економски прашања и потпретседател на СДСМ во оставка, кој освои пратенички мандат во нoвиот парламентарен состав, Фатмир Битиќи, преку објава на Фејсбук ги демантира шпекулациите што се ...

Битиќи: Членството во ЕУ значи исчекор кон технолошки развиени компании кои ќе бидат конкурентни на светските пазари

ЕУ значи исчекор кон економски, но и кон социјален развој, кон технолошки развиени компании кои ќе бидат конкурентни на европски и светски пазари, кои отвораат одржливи и добро платени работни ...

Фото: Скриншот

Битиќи: Очекуваме следната година инфлацијата да биде од 2 до 2,5 отсто исто како и растот на БДП

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи смета дека земјава во текот на наредната година ќе се врати на нормалните години на стапките на инфлација и покрај тоа што, како што ...

Битиќи: До 2017 година над 240 илјади пензионери земаа под 14 илјади денари, денес таква пензија добиваат 106 илјади, сите пензионери од ранливите категории ќе имаат дополнителна помош со последниот пакет мерки

„Сите забораваме дека кога дојдовме во 2017 година, скоро повеќе од 240.000 добиваа пензии под 14.000 денари. Денес, имаме 106 000 пензионери кои добиваат пензии до 14.000 денари, а овие ...

Битиќи: Ни требаат идеолошки определени партии, да го напуштиме концептот на етнички партии

„Сметам дека добро во општеството да имаме идеолошки определени политички партии затоа што сметам дека полека треба да се напушти концептот на претставување на само етнички предзнак. истакна Вицепремиерот за ...

24 ЧАСА: На повидок нов Деловник за работа на пратениците; Битиќи верува во силата на нашите различности; хаос во пропагандните центри – таргет ЦИВИЛ и Дерала

ВЕСТ НА ДЕНОТ Пратениците денеска со мнозинство гласови ја поддржаа потребата од носење на новиот Деловник за работа кој треба да стапи на сила од следниот парламентарен состав. Претседателот на ...

По конструктивна дискусија од страна на претставниците на синдикатите во однос на предлогот, се донесе заклучок  синдикалните организации да го разгледаат предлогот и да достават забелешки или нови предлози до Министерството за труд и социјална политика.

Битиќи: Од 2018 до 2022 година со 57 милиони поддржавме 630 компании кои инвестираа над 340 милиони евра

Партнерскиот и инклузивниот пристап во креирањето и спроведувањето на економските политики на Владата дава резултати. Преку Законост за финансиска поддршка на инвестиции, Владата, од неговото воведување, односно во периодот од ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER