fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: Фон Дер Лаjен

Фото: Х

Фон дер Лајен: Нуклеарната енергија може да обезбеди стабилни цени на струјата 

По глобалната енергетска криза предизвикана од руската инвазија врз Украина, многу земји имаат нов поглед кон потенцијалната улога што може да ја игра нуклеарната енергија, што е особено важно за ...

Фото: Х

ЕПП гласаше за поддршка на Фон дер Лајен за втор мандат во ЕК, резултатите подоцна

Европската народна партија (ЕПП) денеска гласаше за поддршка на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен за нејзин втор мандат, а прелиминарните резултати се очекуваат наскоро. Иако Фон дер ...

Украинските безбедносни сили добија нови возила од ЕУ за зајакнување на стабилноста и истрагите за воени злосторства на деокупираните територии

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен за време на денешната посета на Кијив им предаде 50 нови возила финансирани од ЕУ на Националната полиција на Украина (НПУ) и ...

Фон дер Лајен: Ако повторно бидам избрана, ќе се залагам за проширување на ЕУ на Западниот Балкан

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска во Брисел изјави дека доколку повторно биде избрана на таа функција, ќе биде силен поддржувач на проширувањето на ЕУ на Западниот ...

Фон дер Лајен и Борел го обвинија Путин за смртта на Навални

Европските власти денеска го обвинија рускиот претседател Владимир Путин за смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални. Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, на „Х“ изјави дека е ...

Фон дер Лајен: Со ревизијата на буџетската рамка обезбедивме финансиска основа за Планот за раст за Западниот Балкан

Со усвојувањето на ревизијата на Повеќегодишната финансиска рамка, ЕУ не само што обезбеди 50 милијарди евра за поддршка на Украина, туку и солидна финансиска основа за Планот за раст за ...

Фото: МИА Архива

Фон дер Лајен, Руте и Пленковиќ во мисија за поттикнување напредок во пристапниот процес на БиХ

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и премиерите на Холандија и Хрватска, Марк Руте и Андреј Пленковиќ денеска ќе престојуваат во Сараево со цел да дадат поттик на ...

Фото: МИА

Фон дер Лајен: Следниот месец ЕК ќе предложи идеи за функционирање на ЕУ со 30+ земји

На декемвриското заседание на Европскиот совет ја потврдивме нашата колективна посветеност на иднина во која сите шест партнери од Западниот Балкан ќе бидат дел од нашата Унија, но за тоа ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER