fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: геноцид

Фото: Укринформ

18 мај, Ден на сеќавање на жртвите од геноцидот на кримско-татарскиот народ, едно од најужасните злосторства на советскиот тоталитарен режим

МНР на Украина издаде соопштение по повод 79-тата годишнина од депортацијата на Кримските Татари и почитување на споменот на жртвите од геноцидот на кримско-татарскиот народ. На 18 мај 2023 година ...

Шмит ги повика надлежните институции да ги истражат и гонат лицата кои го негираат геноцидот во Сребреница

Високиот меѓународен претставник во Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит ги повика надлежните институции да ги истражат и гонат лицата кои го негираат геноцидот во Сребреница. pic.twitter.com/BlkDzb3tmq — OHR BiH (@OHR_BiH) ...

Фото: Твитер

Долниот дом на францускиот парламент го призна Гладоморот како геноцид врз Украинците, Зеленски се заблагодари

Националното собрание на Франција, долниот дом на францускиот парламент, денеска усвои резолуција со која го признава Гладоморот од 1932-1933 година како акт на геноцид врз украинскиот народ. Документот беше изгласан ...

Фото: Твитер

Кулеба се заблагодари на Исланд за признавањето на Хлодоморот како геноцид врз украинскиот народ

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, на својот Твитер профил се заблагодари на неговата Исландска колешка, Тордис Колбурн за признавањето на Хлодоморот како геноцид.  Длабоко сум му благодарен ...

Photo: EPA

Кулеба: Најстрашното злосторство е тоа што Русија краде украински деца

Наводното руско принудно префрлање на илјадници деца од Украина е „веројатно најголемата присилна депортација во модерната историја“, изјави денеска украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба на настан на маргините ...

Фото: Укринформ

Бројот на украински деца нелегално однесени во Русија може да биде 150.000

Околу 150.000 нелегално депортирани украински деца сега можат да останат на територијата на Русија. „Од вчера има 16.207 официјално проверени деца на територијата на Руската Федерација. Тоа се деца за ...

Американските сенатори поднесоа нацрт-резолуција за признавање на руската војна како геноцид

Само неколку дена пред годишнината од почетокот на руската инвазија врз Украина, двопартиска група на американски сенатори повторно поднесе до Сенатот нацрт-резолуција за признавање на руската војна против Украина како ...

(ВИДЕО) Војна или мир? Ти за што си? Руската агресија во Украина донесе само страдања и смрт!

Каков е досегашниот исход од неоправданата руска агресија во Украина? Наводната „денацификација“ на Украина, која на 24-ти февруари минатата година ја започна рускиот претседател Владимир Путин, досега одзеде седум илјади ...

Фото извор: Верховна Рада України та Офіс Президента України

Коментар на Амбасадорката на Украина во Република Северна Македонија, Н. Е. Лариса Дир, специјално за Цивил, во врска со Меѓународниот ден на човековите права

На 10 декември 2022 година, прогресивниот свет го одбележа Меѓународниот ден на човековите права. Овој ден беше одбележан и во Украина, вклучително и од Претседателот на Украина Володимир Зеленски. Со ...

Page 2 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER