fbpx
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: геноцид

(ИЗБОР) Албански медиуми: Апликацијата на Косово за членство во ЕУ ќе го вжешти прашањето за Северот, затворени српските училишта во Митровица, иницијатива за комеморативен симбол на геноцидот во Косово, Полска –гаранција за успех на Берлинскиот процес

КОХА - Билд: Прашањето ќе се вжешти кога Косово ќе ја поднесе својата апликација до ЕУ „Поранешниот премиер на Шведска, Карл Билд изјави дека прашањето за северот ќе се вжешти ...

ЦИВИЛ: Слободата на Украина значи слободата на Европа, на светот!

На 24 ноември се навршуваат 9 месеци од целосната воена агресија против Украина. Соочена со херојскиот отпор на храбрите Украинци и Украинки, руската солдатеска ги компензира секојдневните понижувачки порази на ...

Меморијален центар Поточари - Сребреница

Додик го прекрши новиот Кривичен законик на БиХ со непризнавање на геноцидот во Сребреница

Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, денеска отворено го прекрши Кривичниот законик на БиХ, изјавувајќи дека немало геноцид врз Бошњаците во Сребреница во 1995 година, додавајќи дека ...

ОН: Судирот во Конго е вовед во геноцид

Осакатувањето, групното силување и убиствата, што се регистрирани во регионот Касаи во Конго, би можеле да бидат вовед во геноцид, се наведува во извештајот на Обединети нации. Специјалниот известувач на ...

Граѓански организации за македонските права ја обвинуваат Грција за геноцид

Голем број македонски невладини организации ја обвинуваат Грција за злосторства против човештвото и геноцид врз "Македонци" од 1913 година, јавуваат грчкиот медиум „Ефимерида“. Според „Ефимерида“, заедничката изјава на четири невладини ...

Претставничка на ОН го обвини Мјанмар за геноцид врз Рохинџите

Претставничката на Обединетите нации за Мјанмар, Јанги Ли изјави денеска дека воените операции на мјанмарската армија против муслиманското малцинство Рохинџи имаат карактеристики на геноцид. Ли ја даде изјавата по откривањето ...

Естетика на самоубиство!

Ќерките се слаба точка на нивните татковци. Тие се светот, почетокот и крајот на сè. Од друга страна, совршениот херој на секое девојче е нејзиниот татко. Исто така, првата љубов ...

Масовни убиства на муслимани во Мјанмар

Реакции во светот против крвопролевањата и тортурата врз муслиманите во регионот Аракан, во Мјанмар. „Human Rights Watch" објави извештај во кој се вели дека преку сателитски снимки откриле десетина пожари ...

Page 3 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER