fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: име

Мицотакис со ново предупредување: Да се користи само името Северна Македонија во и надвор од земјата, инаку ќе се создадат проблеми во односите со Грција и со ЕУ

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во утринското интервју за државната телевизија ЕРТ се осврна на прашањето за Северна Македонија, повторувајќи го предупредувањето до новата власт дека без целосно усогласување со Преспанскиот ...

Мицотакис: Ќе има проблеми доколку новата власт не го почитува Преспанскиот договор

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во вчерашното интервју за грчката телевизија „Алфа“ истакна, меѓу другото, дека со загриженост следи некои изјави на функционерите на ВМРО-ДПМНЕ кои победија на изборите во Северна ...

Горди што го скршија грнето

ЕРОЛ РИЗАОВ Знаменитиот професор Ѓорги Марјановиќ во врска со промената на името на државата кога тоа беше голема ерес, многу поголема отколку сега, напиша: „Викајте ме грне, само не ме ...

Неизвесност до крај – промена на Уставот и на името или на македонскиот идентитет

Вчерашната седница на Комисијата за уставни прашања помина со усвојување на три од седумте поднесени амандмани за Предлог –законот за уставни промени.  Пратениците имаат можност до крајот на годината да ...

Сакаат да не постои Македонија!

„Ние сме да не се промени (името - н.з)“, вели еден граѓанин на Неготино на прашањето на ЦИВИЛ Медиа: Каков е неговиот став за референдумот? https://www.youtube.com/watch?v=od4xSwpIffM „Мислам дека ќе има ...

ВМРО-ДПМНЕ одлучи дека граѓаните може да постапат по сопствено убедување

„По одржаните состаноци со Централниот и Извршниот комитет, а имајќи го предвид сето она што претходно го напоменав, и јасниот став дека Договорот со Грција е неприфатлив, донесовме одлука на ...

Над 320 грчки интелектуалци го поддржуваат Договорот од Преспа

Ние, левичарите, демократите и прогресивните граѓани, го поддржуваме Договорот, бидејќи сме против национализмот и ревизионизмот и се залагаме за мирно, солидарно, европско, балканско соседство, бидејќи Договорот ги надминува националистичките и ...

Политичарите на највискоите позиции имаат најголема одговорност

Политичарите на највиските позиции имаат најголема одговорност и треба да покажат дека се за иднина на оваа држава и на наредните генерации, сметаат премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи Оливер ...

Page 1 of 25 1 2 25

CIVIL MEDIA NEWSLETTER